ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

טכנולוגיה מתיישנת | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


ה אדר א' תשע"ד

טכנולוגיה מתיישנת


הרב מרדכי גרוס

שאלה:
בס"ד
לרב מרדכי גרוס שלום.
בהמשך לשאלה, שקראתי באחד העלונים, בעניין טכנולוגיה שערכה יורד, רציתי להדגיש: הכותב שואל אודות זכרון נייד. הרב ענה: בחפצים שהבעלים נקשר אליהם יש בעיה. נכון שהטכנולוגיה הזאת תעלם מתישהו, אך בחפץ הזה יש מקום לשים חומר מחשבי, ואולי החומר שבתוכו (לא הרכיב הפיזי) חשוב לבעליו. היום כתבתי מסמך במעבד תמלילים, אך לא יכולתי לשמור בזכרון נייד. שמרתי על שולחן העבודה. כיביתי את המחשב והדלקתי, אולי כך הבעיה תיפתר. הבעיה נפתרה, אך כשבאתי להעביר את המסמך לזכרון נייד, הוא פשוט... לא הופיע על שולחן העבודה. מזלי, שהיה מדובר בנוסח קצר, שזכרתי, לכן כתבתי אותו שוב ושמרתי בזכרון נייד אחר. אני חושבת, שבמקרה כזה, הייתי מפרסמת, חוץ מבמודעות בשכונה שבה מצאתי את החפץ, גם בעיתון ומחכה לתשובה דרך שם. במקומות רבים כותבים: "חפצים שנשכחו - אם לא יידרשו אחרי 30 יום - יהפכו ל’הפקר’ והנהלת המקום תעשה בהם כרצונה!". ואם אחרי 30 יום איש לא יחזור אלי, אז אוכל לכתוב את ערכו הכספי בפנקס ולהשתמש ברכיב בראש שקט!
בכבוד רב


השאלה נשאלה בהמשך לשאלה "השבת אבידה בחפץ שמאבד מערכו"

תשובה:
שלום וברכה,
תודה על הערתך, אכן המידע המאוחסן בהחסן נייד\מחשב או כל מכשיר אחר, חשוב לבעליו, ולכן מי שמוצא אבדה כזו, באופנים בהם מותר להשתמש או למכור אותה ולרשום את שווי האבדה והסימנים שלה בפנקס, צריך לדאוג לשמור את המידע במקום שמור כראוי.
מוסד הכותב במקום בולט שניכר לכל, שאבדות שיימצאו בו יופקרו לאחר שלושים יום של הכרזה, רשאי להשתמש בחפצים אלו לאחר הזמן המפורסם ללא צורך ברישום השווי בפנקס.
בברכה,
הרב מרדכי גרוס

ר"מ בישיבת הגולן ובעל כושר דיינות

ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il