ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט
סופ"ש "העצמה אישית". הירשמו לפני שהחדרים אוזלים!

איחור לעבודה וטעות בתשלום לאוטובוס | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


י"א אדר א' תשע"ד

איחור לעבודה וטעות בתשלום לאוטובוס


הרב מרדכי גרוס

שאלה:
שלום הרב. יש לי שתי שאלות בבקשה:
1) עבדתי בחברה שמועסקת ע’’י טרה ומשווקת את מוצריה. היו כמה פעמים שאיחרתי לעבודה, ולא הורידו לי במשכורת על זה. (חלק מהפעמים לא ידעו, וחלק הדרגים בחברה שעבדתי מולם לא עשו עם זה כלום). אז מה שעשיתי זה לא להפקיד את אחד הצ’קים שקיבלתי למשכורת וזה אמור לכסות את הזמן שחיסרתי עם תוספת. אז קודם כל האם זה תופס? ודבר שני מה לגבי ההפסד שגרמתי לטרה? האם צריך להחזיר את זה? ואם כן איך אפשר? ועוד עניין בנוגע לצ’ק שלא הפקדתי. עקב עבודה טובה החברה הבטיחה לי שובר מתנה ולא קיבלתי אותו, האם אפשר להחשיב את זה בתור פיצוי לחברה או שעדיף לא להפקיד את הצ’ק?
2) אני בעל כרטיס של’’ת (שירות ללא תשלום) מצה’’ל, וזה אומר שעל חלק מהאוטובוסים אני אמור לשלם ועל חלק לא. בהתחלה שקיבלתי את השל’’ת לא ידעתי על איזה אוטובוסים משלמים ואיזה לא, אז שאלתי את הנהגים והדגשתי להם שמדובר בשל’’ת. והם העלו אותי ללא תשלום. ואחר כך התקשרתי לחברה וגיליתי שבחלק מהאוטובוסים הנהגים טעו וכן הייתי אמור לשלם. האם צריך להחזיר את דמי הנסיעות האלה?
תודה רבה.

תשובה:
שלום וברכה,
1. אינך חייב למעסיק כסף עבור האיחורים שנודעו לממונים עליך, שהחליטו שלא להוריד בשכרך, כיוון שיש להם סמכות מהמעסיק להחליט בעניין. אלא אם כן ידוע לך שהם עושים זאת בניגוד לדעת המעסיק.
אתה חייב למעסיק כסף עבור איחורים שלא נודעו לממונים עליך, הנך יכול לקזז את הסכום עם כסף שמגיע לך עבור העבודה. כמו כן אפשר לקזז זאת כנגד מתנה שבטעות לא הגיעה אליך, אם ידוע שאם היית מבקש לקבל את המתנה היו נותנים לך.
אינך צריך לשלם לטרה, כיוון שהם מעסיקים את החברה ללא להתערב בפרטי העובדים שלה.
2. אסור לסמוך על נהג הפוטר את הנוסע אם יודעים שהוא פוטר אותו עקב טעות. אך אם הדבר כבר נעשה בהוראת הנהג, ללא כוונה לרמות אלא בתום לב, אין צורך להחזיר תשלום הנסיעה לחברה.
בברכה,
הרב מרדכי גרוס.

ר"מ בישיבת הגולן ובעל כושר דיינות

ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il