ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

בניין חדש מסתיר דוד שמש | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


ו אדר א' תשע"ו

בניין חדש מסתיר דוד שמש


הרב יהודה אודסר

שאלה:
שלום וברכה לפני מספר חודשים הרסו בניין ישן לידי ובנו חדש, רק שהפעם הוא יותר גבוה מהקודם והוא מסתיר לנו את הקולטים של דוד השמש הדבר גרם לי להוצאות ונזק ישיר של חשמל וגם ההעתקה של הדוד למקום אחר גבוה עולה הרבה מאוד כסף השאלה היא - האם אני יכול לתבוע את הקבלן על הנזק שנגרם לי ? מן הראוי לציין שלא פורסם מה גובה הבניין המתוכנן כך שגם לא יכולתי למחות על הדבר וגם חוסר הידיעה שלי שאכן הבניין יסתיר את השמש מבחינה חוקית יש לציין שלכאורה ככל הנראה הוא בנה את הבניין בריחוק ע"פ החוק מהבניין שלנו (טעון בדיקה) אשמח לתשובת הרבנים עם מי הצדק ואיך עליי לפעול

תשובה:
בנזקי שכנים ישנה מורכבות.
בעוד שבנזקי אדם המזיק או ממון המזיק(חיה שבבעלותו וכדו') בדרך כלל ישנו אדם המזיק וישנו אדם שניזוק בנזקי השכנים ישנו ערבוב בדבר. מכיוון שאדם עושה בתוך רשותו אם אנחנו נמנע ממנו אנחנו מזיקים לו, שהוא לא יכול לממש את כלל הדברים שהוא יכול לעשות ברשותו אף שאינו נכנס ברשות חבירו, מאידך, פעמים שהעשיה של האדם בתוך רשותו, ככל העולה על רוחו, גורמת לנזק גדול בנכסיו או בגופו של שכנו.

בעניין הרחקת בתים אלו מאלו קבעו חכמים שיעור הרחקה של ארבע אמות (כשני מטרים) וכפי שכתבת בשאלתך, נראה שמרחק זה הורחק מביתך (חושן משפט סימן קנ"ד סעיף כ"א)
למעשה, כיום אנחנו בונים על פי מנהג המדינה והחוק. כל מי שרוצה לבנות צריך לקבל היתרי בניה מן הרשות המקומית שעושה זאת על פי תכנון העיר שנעשה על ידי גורמי הבניה במדינה (משרד השיכון, מנהל מקרקעי ישראל רשות מקומית וכו').

בקבלת הרשיון וההיתר לבניה אנחנו גם מקבלים את ההגבלות, כמו כן אנחנו מקבלים על עצמנו שכל הבניה בסביבתנו נעשית על פי אמות המידה שנקבעו על ידי רשויות הבניה שבמקום מגוריך.
לכן, נראה לעניות דעתי, שאם אתה חושב שנעשה לך עוול, על ידי הרשויות, שלא על פי המנהג המקובל במדינה עליך לפנות אליהם ולקבול על כך.
אם הקבלן בנה על פי ההיתרים שניתנו לו ולא חרג מהם לא נראה לי שתוכל לקבל ממנו פיצוי. כמובן שאם הוא חרג, יש מקום לתבוע אותו.


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il