ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

צדקה | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


ה ניסן תשע"ו

צדקה


הרב יצחק בן יוסף

שאלה:
בבי"ס של הילדים שלי ביקשו להביא תרומה של קופסאות שימורים עבור קמחא דפסחא, קניתי מס’ קופסאות שימורים ע"מ לתרום לאותו ארגון שמחלק מזון לנזקקים, לא ידעתי באיזה ארגון מדובר בשעה שקניתי, רק ידעתי מהבקשה של ביה"ס שמבקשים תרומה למשפחות נזקקות. למעשה, הילדים שלי שכחו את התרומה בבית. כרגע זו טרחה עבורי למצוא את אותו ארגון שאוסף מזון לנזקקים, והילדים כבר בחופשת פסח ויותר אינם נוסעים לביה"ס(אציין שביה"ס נמצא בעיר אחרת ממקום מגורי)
שאלתי, מה אוכל לעשות עם אותן קופסאות שימורים, האם אוכל לתרום את שווין לארגון אחר? ואם כך אעשה, האם אין בכך בעיה של נדר והקדש(כל נדיב לב עולות עיין משנ"ב הלכות פורים) שהרי תכננתי לתרום לארגון מסויים וכרגע זו טרחה עבורי למצוא את אותו ארגון ולהביא לו את התרומה. בקיצור לאור המקרה שתיארתי לעיל שאלתי מה עלי לעשות עם מוצרי המזון שנשארו בביתי. אודה על תשובתכם.
תשובה:
האם מחשבה רצינית מחייבת נחלקו והרמ"א מחמיר. אם יש לך אפשרות לבדוק ולתת לאותו ארגון במקומך מה טוב. ואם לא תתן לארגון אחר. וטוב לכוון בהתרת נדרים להתיר גם את זה. הרב שלמה זלמן אוירבאך כתב שהמוציא כסף לצדקה לעני בבית הכנסת לכוון שאתה לא מתכנן למי לתת עד שלא יגיע לידי העני. שקורה שהוצאת כסף לתת לו והוא הלך בלי לקחת את הצדקה


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il