ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

שו"ת בהלכות פורים

בית מדרש חגים וזמנים פורים וחודש אדר הלכות פורים Bookmark and Shareגירסת הדפסה האזן לשעור (54 ד') הורד mp3
שלח לחבר צפה בשיעור (54 ד')

י"ב אדר תשס"ט

שו"ת בהלכות פורים


סוכם על ידי תלמידים

מוקדש לעלוי נשמת
רבקה גרינולד ע"ה ב"ר רפאל

הרב קוק זצ"ל כתב על כל חודש מחודשי השנה משפט שמכיל בקירבו בצורה מתומצתת את הערך הסגולי של אותו חודש. על חודש כתב: "המזכירים מוקפים מימי יהושע בן נון לא יוכלו להישאר עבדי אחשוורוש". כשנתבונן לעומק נוכל להבין מהו הרעיון הגלום במשפט הזה.

יהושע בן נון היה אחד מהמרגלים שנלשלחו לרגל את הארץ לפני ביאת עם ישראל אליה. עשרה מרגלים החליטו שעם ישראל לא מסוגל לעמוד במערכה מול שבעה עמים, מול ערי מבצר, שכירי חרב וילידי ענק. יהושע בן נון וכלב בן יפונה היו בעמדה אחרת. אם יש לנו הבטחה אלוקית שאנו צריכים לכבוש את הארץ, סימן שאנו מסוגלים לעמוד במערכה. אם נתאמץ, נצליח. כפי שאמר כלב "עלה נעלה וירשנו אותה כי יכול נוכל לה".

אדם שזוכר את המוקפים מימי יהושע בן נון ואינו חושש מכך שהם מוקפים, שלמרות הכל אומר אנחנו נעלה במלחמה ויכול נוכל לה אם נתגבר ונתחזק, שאיפה כזו של עוז וגבורה המתגלית בבני ישראל, היא הדוחפת אותם תמיד לשאוף לחירות.

כמו בתקופת המרגלים, כך גם בכל הדורות. המרגלים שאמרו לעלות היו מועטים, אך הפיחו רוח גבורה בכל העם. כך גם אלו שמאמינים בגאולת עם ישראל ושיבתם לארצם לא יתייאשו, למרות שבדרך הטבע הם מעטים מול רבים ויש להם הרבה שונאים.

אנו סמוכים ובטוחים שהשגחת ישראל החופפת על כל עם ישראל תיתן לנו את הכושר, את העמידה והיכולת להתמודדות עם כל האויבים שמסביב, וכמו בתקופת מרדכי ואסתר, שעם ישראל ניצח את כל האויבים מסביב והוקבע היום הזה ליום הודאה, נזכה גם אנו לאחר שזכינו למדינת ישראל ולשיחרורה של רוב ארצנו, לשלום וביטחון אמיתיים בכל מרחבי ארצנו.

* שיעור זה שוכתב לעילוי נשמתה של רבקה גרינולד ע"ה ב"ר רפאל.
חזרה למעלה

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il