בית המדרש

  • שבת ומועדים
  • חודש אלול
לחץ להקדשת שיעור זה

לימוד השיעור מוקדש להצלחת

עם ישראל

ימים של חשבון נפש

לכבוד ראש-השנה ויום הכיפורים וסוכות הבאים עלינו ועל כל בית ישראל לטובה.

undefined

הרה"ג שאר ישוב כהן זצ"ל

תשרי תש"ע
2 דק' קריאה
הימים של תחילת השנה היהודית - ימי ראש-השנה ויום הכיפורים, שאחריהם בא חג הסוכות, הם לא רק ימי חג והודיה על השנה שחלפה וימי שמחה לקראת השנה החדשה - ימים אלה הם, גם, ואולי בעיקר, ימים של חשבון נפש. ימים של עשית מאזן מעשינו החיובים והשליליים בשנה שעברה ימים של קבלת החלטות מחייבות לקראת השנה הבאה עלינו לטובה בבחינת: "תכלה שנה ובעיותיה ותחל שנה וברכותיה".

חלפה עלינו שנה קשה מבחינה אישית, ומבחינה כלכלית וחברתית. האלימות פשתה כנגע בחברה שלנו. שפיכות הדמים והזלזול בחיי-אדם, הפכו לצערנו לתופעה מצויה בתוכנו. הקלות בה דוקרים אנשים למות, תוך עברה חמורה על אחת מעשרת הדברות "לא תרצח", אומרת דרשני. גם האלימות בקרב הנוער הצעיר שהפכה למציאות חמורה, אפילו בבתי הספר, מדאיגה אותנו מאד. שכחנו, ואולי בכלל לא למדנו, כי המלים הראשונות המצוטטות בתורה, מפיו של משה רבינו ע"ה, הם "רשע-למה תכה רעך' וכי על מצות, "ואהבת לרעך כמוך" אמר התנא הקדוש רבי עקיבא שזהו הכלל הגדול שבתורה.

קדושת חיי האדם, מטילה עלינו חובה מוחלטת, לעשות הכל להצלת נפשות, כולל תרומת אברים, כשהיא נעשית לפי כללי ההלכה. אלו הם ערכי יסוד של מורשת ישראל. ראוי שנזכיר ונשנן כי הושטת היד לעזרה לנצרך ולחלש, וכן הסיעוד לחולים - הן מן המצוות החשובות ביותר שבין אדם לחברו.

בפרוס שנת התש"ע לבריאת העולם לפי המסורת היהודית, שלוחה ברכתי לכל אחי, ולכל תושבי חיפה רבתי - ולכל בית ישראל וכן לכל אזרחיה ותושביה של מדינת ישראל - ברכת כתיבה וחתימה טובה, שנה טובה ומבורכת.

יהי רצון שתהא השנה הזאת, הבאה עלינו ועל כל ישראל לטובה - שנת שלום טובה וברכה, שנה שלא יצטרכו בית ישראל לא זה לזה ולא לעם אחר, שנה של בנין ויצירה, שנת ישועה וגאולה, שנה בה ימלא ד' כל משאלות לבנו לטובה, אמן כן יהי רצון.
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il