בית המדרש

  • שבת ומועדים
  • עניני החג
לחץ להקדשת שיעור זה

לימוד השיעור מוקדש לעילוי נשמת

יעקב בן בכורה

ירח האיתנים

חודש תשרי נקרא ירח האיתנים על שהוא מוקף במצוות; תפילתנו ביום כיפור התרכזה בנוסף למחילה על עוונותינו גם במצבו של עם ישראל בארץ ישראל; הציונות חייבת להיות קשורה לאמונה בלעדיה היא אינה קיימת;

undefined

הרה"ג זלמן ברוך מלמד שליט"א

התשנ"ד
2 דק' קריאה
אנו נמצאים בעיצומו של ירח האיתנים, הוא חודש תשרי שנקרא ירח האיתנים מפני שהוא תקיף במצוות: שופר, יום-הכיפורים, סוכה, לולב, ערבה וניסוך המים. אנו עסוקים במצוות החגים, ואין הן מסיתות את דעתנו מן המאבק על שלמותה של ארץ-ישראל.
איננו מתעלמים מן הסכנה לארץ-ישראל ולתושביה מן ההימורים המסוכנים של המהלכים המדיניים. אדרבא, דווקא הסכנה לארץ-ישראל ולתושביה מחזקת את המאמצים לקיום המצוות, כי יודעים אנו ששורש המשבר הציוני, ופנית העורף לארץ-ישראל, נובע מההתרחקות מהאמונה.

על-כן בעשרת ימי תשובה עסקנו בתשובה ובתיקון המידות והמעשים, וביום-הכיפורים התוודינו על חטאינו ונטהרנו מטומאת החטאים, קבלנו על עצמנו להשתדל יותר מכאן ולהבא בקיום המצוות. יצאנו מיום-הכיפורים בתחושה של שמחה, בכוחות רעננים חדשים, בביטחון כי נרצה עוונינו, כי ד' שמע תפילתנו. כמובן שהתפילה התרכזה הרבה במצבו של עם ישראל בארץ-ישראל, עם ישראל ביקש מאת ד' שיקרע רוע גזר דיננו, שירים קרן ישראל, שיצמיח לנו ישועה בקרוב, שיבטל מחשבות שונאינו, שינקום נקמת דם עבדיו השפוך, שיתקדש שמו יתברך על עם ישראל ועל ארץ-ישראל. "שמחה לארצך וששון לעירך וצמיחת קרן לדוד עבדך". הקב"ה הרוצה בתשובה, והשומע תפילה, שמע והתרצה.

כעת, מחיל אל חיל אנו שקועים בהכנות לקראת חג הסוכות בבניית הסוכה, רוכשים לולב, אתרוג, הדס וערבה וכל צרכי החג. בכל מעשי המצוות הללו גנוזה העוצמה של עם ישראל. בכוחם הדפנו בכל הדורות את כל הקמים עלינו לכלותינו, ובכוחם נהדוף גם את הסכנות העכשוויות. תמיד ידענו שכל העוצמה של הציונות היא בהיותה אחוזה בפנימיותה ביהדות, באמונת ישראל. ואף-על-פי שהיו שטענו שהם ציונים בלבד ואין להם דבר עם הדת, עם התורה ומצוותיה, אבל אנשי האמונה ידעו כי לציונות החילונית אין קיום עצמי, ושכל כוחה הוא בהיותה קשורה אל האמונה, במודע או שלא במודע, והיא חייבת להתמלא באמונה. אם לאו, היא תלך ותעלם. אלו שפונים עורף ליהדות, ופנו עורף גם לציונות ולכל ערכיה, לכל הערכים הלאומיים ובראשם ארץ-ישראל ("ציונות" - ציון - ארץ-ישראל. לא סתם "שטחים", אלא מקום בעל מטען רוחני גדול), בסופו של דבר הם גם יפנו עורף לירושלים, חס-ושלום. על-כן התיקון השורשי לסכנה לארץ-ישראל, הוא בחיזוק הרוח היהודית. כל מי שיקרים לו ארץ-ישראל ועם ישראל, צריך להבין שבלי לחשוף את העומק הרוחני של ארץ-ישראל, עומק שנובע ממסורת ישראל, מאמונת ישראל, בלי להעמיק את השורשים היהודיים שלו, הוא עלול לאבד גם את היחס לארץ-ישראל, ואת כל ההשקפה הלאומית שלו.

אנחנו מלאי עוצמה רוחנית, איתנים בירח האיתנים, ובטוחים שרוחנו תגבר ותנצח את כל הרוחות הרעות. ובנענועים של הלולב נגרש את כל הרוחות הרעות ונחסה בצל הסוכה.
הרחמן הוא יקים לנו את סוכת דוד הנופלת.

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il