בית המדרש

  • משפחה חברה ומדינה
  • התבוננות כללית
לחץ להקדשת שיעור זה

לימוד השיעור מוקדש לעילוי נשמת

אשר בן חיים

מקולקלים מבחוץ אך טובים מבפנים

מה פשר הסתירה בין הפנים לחוץ? מה שצריך זה בסך הכל להרים את הכיסוי ולגלות את הטוב.

undefined

הרה"ג זלמן ברוך מלמד שליט"א

תשס"ג
2 דק' קריאה
מה אומר בימים טרופים אלה?
אני מאמין בעם שלנו. הוא עם טוב, עם חזק, עם גדול, עם בריא, עם טהור וקדוש.
אני לא מתכוון לנחם את המיואשים בדברים סתמיים שלא נכנסים אל הלב בשעת משבר, אלא כוונתי להצביע על הסיכויים לצאת מהמערבולת הפוליטית שנקלענו אליה. כי כל הסערה הזו שאנו מצויים בה, היא בעצם קצף שעל פני המים. כל השבר הוא חיצוני, כל החולשות והקלקולים הם שטחיים. ובעומק לפני ולפנים הכל אחרת. חוסר האמינות וחוסר הישרות של הפוליטיקאים הם לבוש חיצוני שמכסה ומסתיר את עוצמת האמונה והאמינות הנטועה עמוק עמוק בטבע הוייתנו.

הפיצול והפירוד שקורעים אותנו לגזרים מסתירים את המהות האחדותית הפנימית שמאחדת אותנו יותר מכל עם ולשון. החולשה מסתירה את הגבורה והכפירה מסתירה את עומק האמונה. וכיון שבפנימיותנו אנו בריאים וחזקים מאמינים ובוטחים, כל מה שצריך לעשות הוא להסיר את המסכה המסתירה את מעלותינו, כמו שאמר הנביא, הסירו את הבגדים הוציאום מעליו.

ואם תשאל, מה פשר הסתירה הזו בין מה שאנו נראים מבחוץ ובין מה שאנו מבפנים? איך קורה שיש ניגוד כה גדול בין הפנים שבנו שהוא שלם בתכלית השלמות ובין החיצוניות שהיא נראית ממש להיפך? ומנין לך כי אכן טמונים בנו כל הכוחות הללו כאשר המציאות נראית לגמרי אחרת? דבר זה גילו לנו חכמינו ז"ל, שאדרבא, דוקא בגלל מעלתן הגדולה של ישראל, כל חולשה קטנה שלהם מתבלטת ונראית בצורה חמורה במיוחד.

והרב זצ"ל בספר אורות, בפרקי אורות התחיה, ביטא את הדבר בלשון זו: "גדולים אנחנו וגדולות הנה משוגותינו, ובשביל כך גדולות הן צרותינו וגדולים הם גם תנחומותינו".
ועוד אמר הרב: "סמוך לעקבתא דמשיחא מתרבה סגולת האחדות באומה. המעשים הטובים והדעות והאור האלקי הנמצאים בצדיקים פועלים על קדושת הכלל יותר מבשאר זמנים. טמונה היא סגולה זו במטמון של קטגוריא ומריבות, אבל תוכו רצוף אהבה ואחדות נפלאה, שמעוררת הרגשה כללית לצפיה לתשועת הגוי כולו".

כלומר, בדור זה מתרבה האחדות, אבל היא טמונה במטמון של קטגוריא ומריבות. אם כן, מה שצריך לעשות הוא להסיר את המכסה בלבד. לא צריך ליצור כוחות טובים חדשים, כל הכוחות נמצאים. רק צריך להסיר את המסווה ולגלותם. וזה יכול להיות בבת אחת. אין ספק כי קרובים אנחנו לשעה הגדולה בה ניגאל גאולה שלמה.
ומי שפועל כעת עם רבש"ע, ועוסק בקירוב הגאולה, בבנין הארץ והתורה, בשמירה על שלמות הארץ, אשריו ואשרי חלקו, ובקרוב יקרֵא ליטול שכרו.


את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il