בית המדרש

  • משפחה חברה ומדינה
  • התבוננות כללית
לחץ להקדשת שיעור זה

לימוד השיעור מוקדש לעילוי נשמת

ר' אברהם בן דוד

הגאולה תבוא מכל מקום

undefined

הרה"ג זלמן ברוך מלמד שליט"א

ט' באייר ה'תשנ"ד
2 דק' קריאה
כנראה שניאלץ ללמוד בדרך הכואבת, שארץ-ישראל שייכת לעם ישראל, שאין כאן אדמות ערביות וכל הארץ הזו היא ארץ ד', ארץ הקודש, ארצו של עם ד'. אילו למדנו להבין מתוך האמונה, מתוך התורה, מתוך ההיסטוריה, שארץ-ישראל שייכת לעם ישראל, היינו חוסכים מעצמנו את הייסורים המיותרים הללו, אבל כיון שאין הדבר כן, אנו נאלצים ללמוד זאת בדרך הקשה. מי שמאלץ אותנו לזה הם הערבים: הם לא נותנים לנו מנוח, הם ימשיכו להציק לנו בשנאה ובטרור, וככל שנוותר להם יותר, כן תתגלה יותר שנאתם, כן ימשיכו לצרור אותנו ולהיות לנו לשיכים. כל זאת עד אשר תתמלא הסאה ואי-אפשר יהיה לסבול יותר. אז נבין שאין דרך אחרת אלא לעמוד על זכויותינו ולהדוף אותם.

ככל שהזמן עובר, כך מתגלים יותר ויותר סימנים, שאין פני הערבים לשלום, שהשנאה שלהם לישראל מושרשת עמוק בתוכם ואין בכוונתם לוותר על אף חלק מארצנו, את כולה הם רוצים לגזול מאתנו. אבל יש כאלה בתוכנו, שעדיין לא רוצים לראות את הסימנים האלו: אלו התרוקנו מערכים יהודיים, וכל מעייניהם בבורסה, בספורט; הם לא רוצים לראות את פני הדברים כהווייתם. רק ייסורים הממרקים את האדם, טרור מתגבר ושנאה יוקדת של הערבים, הם שיביאו, לצערנו, את ההתפכחות.

אילו זכינו, היתה העלייה לארץ-ישראל מתוך תשוקה לארץ, מתוך שאיפת הגאולה, מתוך הכרת ערכה של ארץ-ישראל. משלא זכינו, גלי העלייה הבאים לארץ, אינם מתוך אהבת הארץ, אלא מתוך משברים כלכליים בגולה ומתוך בריחה מאנטישמיות. יש צער גדול, שהצרות הן שגורמות לעלייה, אבל זו עובדה, שאם לא באים מרצון, באים מאונס, כי עת הגאולה הגיעה ועם ישראל צריך לחזור לארצו, ואם הוא אינו עושה זאת מרצון, אז הוא נאלץ לעשות זאת מאונס. וכך בארץ-ישראל הגיעה עת הגאולה. הארץ צריכה לחזור לבעליה האמיתיים, לעם ישראל, ואם עם ישראל אינו מבין זאת מעצמו, אז הקב"ה מגלגל הסיבות ומכריח אותנו להבין זאת בדרך הכואבת. אבל זהו מהלך שאין ממנו נסיגה, מהלך הגאולה, ובתוך המהלך הזה עיכובים וקשיים, שתפקידם לדרבן ולזרז. נראה שהם מפריעים, אבל באמת הם באים לזרז את תהליך הגאולה. על-כן נתפלל לד' גואל ישראל, שיעוררנו לשוב אליו בתשובה שלמה, לשוב לתורתו ולארצו, נאחז בארץ מתוך הכרה ובאהבה, ונחסוך מאתנו את הייסורים שבאים מחולשת הדעת והאמונה.
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il