ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט
סופ"ש "העצמה אישית". הירשמו לפני שהחדרים אוזלים!

האם השיר "מעוז צור" נכתב לחנוכה?

בית מדרש חגים וזמנים חנוכה עיונים בעניני חנוכה Bookmark and Share This Shiur in English
גירסת הדפסה
שלח לחבר

תשע"ח

האם השיר "מעוז צור" נכתב לחנוכה?


נערך על ידי הרב

מוקדש לעילוי נשמת
ר' אברהם בן דוד ז"ל

מצד אחד בשיר מוזכרות כל הגלויות, ולכאורה ניתן היה לשיר אותו גם בפסח או בפורים. מאידך, פתיחת השיר מדברת על "חנוכת המזבח" ואפשר לראות בכך קישור ישיר יותר לחנוכה. אמנם, עלינו לציין שלא מדובר על קישור וודאי, שהרי השיר מתאר את התקווה והציפייה לגאולה שלמה, ודבר זה מגיע לשיאו תמיד רק בבניין בית המקדש. כלומר, ייתכן שכחלק מהגאולה מתוארת בתחילה "חנוכת המזבח" ולאו דווקא בהקשר של חנוכה. בין כך ובין כך, עם ישראל נוהג לומר שיר זה בחנוכה (ובפסח אומרים דבר דומה "והיא שעמדה", ובפורים "הרב את ריבנו...").

ייתכן ששרים שיר זה דווקא בחנוכה מכיוון שגאולת חנוכה – כולה נסתרת. מכאן ומאילך, צפויים עוד אלפי שנים של הנהגת ה' בצורה נסתרת. לעתים, כשמתבוננים באירוע אחד, קשה לחוש בהשגחה. אולם, כאשר מסתכלים על התמונה בצורה כללית, על אירועים אחרים שהתרחשו בהיסטוריה היהודית, כגון פורים, פסח ומלחמות ישראל, ורואים את יד ה', ניתן להבין שגם בחנוכה יד ה' היא הפועלת. מחנוכה המסר מועבר לדורות: חפשו את הקב"ה בכל מקום. גם במקומות נסתרים, בהם קשה לראות את יד ה', הרי שהיא הפועלת. אירועי העבר והשגחת הקב"ה עלינו ילמדו אותנו גם על השגחתו יתברך באירועים אחרים שאנו עוברים, שלפעמים לא פשוט לראות בהם את יד ה'.

אמנם, מציאות נסתרת מובילה לעתים גם לסימני שאלה. למשל, קשה לנו להסביר את העקירה מגוש קטיף- אין לנו שליטה על כך. אולם, תפקידנו לסייע לתושבי גוש קטיף היקרים ואכן ב"ה זכינו, בזכות שותפים רבים, להשיב כשלושת אלפי אנשים מגוש קטיף למעגל העבודה.

אנו זוכים לראות את יד ה' הפועלת עלינו לטובה בדברים טובים רבים המתרחשים בארצנו. ב"ה זכינו לסייעתא דשמיא גדולה גם בדברי חסד נוספים שזכינו להקים ולהצמיח מתוך תעסוקטיף: אחותנו - לבני הקהילה האתיופית, תעסוחיל - לחיילים ממשפחות מצוקה ותעסוקתי - סיוע מקצועי הנותן כלים למציאת עבודה לכל אדם "תקוע".

בע"ה נמשיך יחד להמשיך ולפעול, להאיר לאחרים ולאפשר לאחרים לגלות את האור הגדול הטמון בתוכם!

חנוכה שמח!!
חזרה למעלה

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il

בית המדרש החדש נמצא בתהליכי בנייה סופיים,
בוא ותתחדש אתנו בגירסת הנסיון!אל תציג לי הודעה זאת שוב