בית המדרש

  • מדורים
  • שיעורים נוספים
לחץ להקדשת שיעור זה

לימוד השיעור מוקדש להצלחת

עם ישראל

מדוע מציינים את ל"ג בעומר? סוד וגאולה!

undefined

הרב יוסף כרמל

אייר תשע"ט
3 דק' קריאה
ל"ג בעומר נקשר במסורת לתנא הפלאי רבי שמעון בר יוחאי, שתמך בגישה שקראה למרוד ברומאים גם לאחר חורבן בית שני, כישלון המרד הגדול, וכשלון מרד התפוצות . ל"ג בעומר נקשר גם למותם של תלמידי רבי עקיבא שתמך בבר כוכבא אולי במלחמה כנגד הרומאים. רבי שמעון המכונה בפי הכל רשב"י, נחשב כאחד מעמודי התווך של תורת הסוד, המרוכזת בעיקר בספר הזוהר הקדוש.
כל המרידות הללו, שנכשלו בזמנם, ניסו להחיות את העצמאות היהודית ולהחזיר לעם ישראל גם את הפן הלאומי. המורדים טענו לא רק כנגד הגזירות על החיים היהודיים כפרטים, הם ראו בעצמאות ערך רוחני, ראשון במעלה, שכדאי וצריך בשבילו לסכן גם את החיים. זאת אע"פ שבפן הפרטי פיקוח נפש דוחה את כל העברות שבתורה (חוץ משלוש).
ננסה להאיר נושא זה מכיוון נוסף.
אחד הסודות הראשונים, על פי חז"ל, היה סוד הגאולה שנתן יוסף לאחיו לפני פטירתו. בסוף ספר בראשית מצויים הפסוקים הבאים: "וַיֹּאמֶר יוֹסֵף אֶל אֶחָיו אָנֹכִי מֵת וֵאלֹהִים פָּקֹד יִפְקֹד אֶתְכֶם וְהֶעֱלָה אֶתְכֶם מִן הָאָרֶץ הַזֹּאת אֶל הָאָרֶץ אֲשֶׁר נִשְׁבַּע לְאַבְרָהָם לְיִצְחָק וּלְיַעֲקֹב: וַיַּשְׁבַּע יוֹסֵף אֶת בְּנֵי יִשְׂרָאֵל לֵאמֹר פָּקֹד יִפְקֹד אֱלֹהִים אֶתְכֶם וְהַעֲלִתֶם אֶת עַצְמֹתַי מִזֶּה" (בראשית נ' כד-כה).
פעמיים חוזר יוסף על הביטוי פָּקֹד יִפְקֹד. המדרש מייחס לביטוי זה משמעות מיוחדת, וז"ל: "ויאמר יוסף אל אחיו אנכי מת. מלמד שקיבצם כולם בשעת פטירתו, והיה מצוה אותם כאב המצוה את בניו, אמר להם הריני מת עכשיו: ואלהים פקד יפקד אתכם. כלומר תלה הגאולה ברבים, לפי שידע ברוח הקודש שעתיד הקדוש ברוך הוא לדלג על הקץ ולקצרו בשביל צעקתן של רבים, לכך אמר פקד יפקוד אלהים אתכם. ולמה אמר להם בלשון פקידה, אלא כך אמר להם, כל מושיע שיעמוד לכם ולא יאמר לכם דברי הישועה בלשון זה אל תאמינו בו, ואם יאמר לכם המושיע בלשון זה, ובלשון כפול תאמינו בו, וכה"א במשה פקד פקדתי אתכם (שמות ג' טז), וכתיב ויאמן העם וישמעו כי פקד ה' (שם ד לא) למה האמינו על ששמעו דברי ישועתם בלשון פקידה" (שכל טוב (בובר) בראשית פרשת ויחי פרק נ כד).
צריך להבין! על מה מדובר כאן? על סוד טכני? צופן סודי הידוע רק למעטים? ומה יקרה אם הסוד ידלוף ומישהו לא מוסמך ישתמש בו? עוד צריך עיון מה כוונת המדרש במילים: "כלומר תלה הגאולה ברבים", מה משמעותו ומה מקורו בפסוק? אם נסביר שיוסף דיבר בלשון רבים "אתכם", מה הראיה מכך הרי הוא מדבר אל רבים-אל אחיו.
לכן, נציע את ההצעה הבאה. יוסף השתמש דווקא בלשון פקידה כפולה פָּקֹד יִפְקֹד, כדי ללמדנו שהמטרה של יציאת מצרים, הגאולה הראשונה ובעקבותיה גם הגאולה האחרונה היא גאולה לרבים, כציבור. זה לא מספיק לצאת ממצרים כדי להפסיק להיות עבדים לפרעה. המטרה היא הרבה יותר נעלה. העם שיצא ממצרים יהפוך לציבור עצמאי, שחי במדינה עצמאית על כל סממניה. מדינה שיש לה ממשלה וצבא, משרד החקלאות ומשרד המסחר והתעשיה, משרד האוצר ומשרד החוץ. החידוש הוא שלא רק יחידי סגולה צדיקים יעבדו את הקב"ה כפרטים. המטרה היא להקים חברה עצמאית שמיישמת את תורת האבות "וְאַבְרָהָם הָיוֹ יִהְיֶה לְגוֹי גָּדוֹל וְעָצוּם (כמו שהיה אכן ביציאת מצרים) וְנִבְרְכוּ בוֹ כֹּל גּוֹיֵי הָאָרֶץ: כִּי יְדַעְתִּיו לְמַעַן אֲשֶׁר יְצַוֶּה אֶת בָּנָיו וְאֶת בֵּיתוֹ אַחֲרָיו וְשָׁמְרוּ דֶּרֶךְ יְקֹוָק לַעֲשׂוֹת צְדָקָה וּמִשְׁפָּט לְמַעַן הָבִיא יְקֹוָק עַל אַבְרָהָם אֵת אֲשֶׁר דִּבֶּר עָלָיו" (בראשית פרק י"ח יח-יט). המטרה היא להקים חברה של צדקה וחסד, חברה בה המערכת המשפטית מבטיחה צדק לכל. מדינה שכל שאר המדינות מתפעלות מהישגיה בכל התחומים. פָּקֹד יִפְקֹד מלשון מפקדים ומפקדים של מפקדים, ברבים. עם, מדינה ולא רק יחידים. יוסף מלמד את אחיו שגאולה שבאה לפתור בעיות של יחידים או מגזרים מסוימים אינה גאולה. רק מי שיבטיח גאולה לרבים, עצמאות מדינית על כל מרכיביה הוא הגואל שנשלח בידי הקב"ה. זו גם הנבואה של יונתן לדוד: "וְנִפְקַדְתָּ כִּי יִפָּקֵד מוֹשָׁבֶךָ" (שמו"א כ' א), המלכות היא שלך ואתה תהיה המלך הראשון שיקים מדינה עצמאית לכל העם בארץ ישראל (עיינו גם בחמדת ימים תולדות תשס"ה).
זה סוד הגאולה לרבים, הסוד שמסר יוסף לאחיו, הסוד בו השתמש משה רבנו, הסוד עליו נלחמו כל המורדים ברומאים (גם אם לטווח הקצר לא הצליחו להשיג את מטרתם) - סודו של רשב"י.

הבה נתפלל כי נזכה לשמור על מדינתנו, מדינת ישראל, המתנה החשובה ביותר שקיבלנו מהקב"ה מזה אלפי שנים. נבין שהמדינה איננה שייכת לקבוצה זו אחרת, היא מדינת העם היהודי המתנהלת בדרך דֶּרֶךְ יְקֹוָק של צְדָקָה וּמִשְׁפָּט שמתברכים ממנה כֹּל גּוֹיֵי הָאָרֶץ.
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il