בית המדרש

x
סינון על פי מדיה
סינון על פי אורך שיעור
10 שיעורים
  undefined
  תשובה

  שמחה ופחד משמשים בערבוביה

  התשובה ובקשת הסליחה באלול מעוררים את תחושת החרדה, אך גם מרוממים את האדם לדרגת הקרבה הגבוהה ביותר לבורא. מתוך החרטה שעוקרת את החטא מעיקרו, נפתח הפתח לנחמה ולשמחה.

  הרב ישעיה שטיינברגר | אלול תשפ"ב
  undefined
  מאמרים נוספים

  מידת המלכות של ר' אורי זוהר

  בין דוד המלך לרב אורי זוהר יש קווי השקה רבים, בהיותם מקימים עולה של תשובה מתוך עולם של חטאים ונפילות, בדרך לקדושה ולגאולה .

  הרב ישעיה שטיינברגר | סיון תשפ"ב
  undefined
  ויחי

  אח ואויב

  היחסים בין יעקב לעשיו נעו תמיד בין שני קטבים: "הלכה בידוע עשיו שונא ליעקב" מחד, "ועלו מושיעים לשפוט את הר עשיו" מאידך. לאורך ההיסטוריה התנוצצו נקודות של שיתוף פעולה, וגם בדורנו העולם המערבי הוא זה שעומד לצד ישראל בדרכו אל הגאולה השלמה.

  הרב ישעיה שטיינברגר | טבת תשפ"ב
  undefined
  האבילות על החורבן

  גן עדן מוצנע

  בניסיון להבין את עומק תפקידם של ימי בין המצרים שבין י"ז בתמוז לט' באב, יש צורך לחזור ארבעים יום אחורה, אל חג השבועות וימי החסד הבאים אחריו. הצצה לשם תבהיר את המקום שאליו עינינו נשואות

  הרב ישעיה שטיינברגר | אב תשע"ט
  undefined
  לימוד תנ"ך

  האסתטיקה של הקדושה

  בין התרבות העכשווית הסוגדת להבל שביופי ולשקר שבחן, אשר מייצגים חיצוניות גסה וטמאה, ובין תפיסות שגויות בכל מיני מגזרים ומחנות אשר מתעלמים מכוחות היופי לטובת צניעות ופשטות קיצוניים, מציגה התורה בפרשיות בניית המשכן את היופי כערך המקושר למצוות ולקדושה.

  הרב ישעיה שטיינברגר | אדר א תשע"ט
  undefined
  תשובה

  תשובה כמהפיכה

  תהליך התשובה הוא מהפיכה בזעיר אנפין שהאדם עושה בתוך נפשו. לקראת המהפיכה האינדיבידואלית ראוי לחזור להיסטוריה ולבדוק מה היו תוצאותיהן של המהפיכות הגדולות של העידן המודרני, ולהסיק מכך מהי דרך התשובה הראויה גם לאדם הפרטי

  הרב ישעיה שטיינברגר | תשרי תשע"ט
  undefined
  חנוכה בראי דורנו

  הטומאה המטרידה של מלכות יוון

  חכמינו הבינו שהאומנות, הספרות, המחזאות וכל אורח החיים היווני אינם עומדים בסתירה גמורה ליהדות ואינם מסכנים אותה, אלמלא קלקולי פריצות ואיום על טהרת בנותינו.

  הרב ישעיה שטיינברגר | כסלו תשע"ח
  undefined
  מאמרים נוספים

  שגריר התורה

  למרות היותו סגור בד' אמותיו, הצליח הרב משה שפירא זצ"ל לקרב רחוקים ולהפיץ תורה בהיקפים גדולים ובאיכויות נדירות * לקראת השלושים להסתלקותו.

  הרב ישעיה שטיינברגר | תשע"ז
  undefined
  עיונים בעניני חנוכה

  למה "מעוז צור" דווקא בחנוכה?

  יוון מייצגת את כל המלכויות שבפיוט דווקא בגלל שהתרבות שלה ממשיכה להתקיים, בלבושים שונים, גם כיום. אי התייחסות לאינסוף שדעת אנוש אינה משיגה בהיגיון היא שורש הפער שבין האמונה לכפירה, שבין החשמונאים ליוונים, שבין המאמין בן ימינו ובין האתאיסט המתבולל בתרבות המערבית.

  הרב ישעיה שטיינברגר | כסלו תשע"ז
  undefined
  חודש אלול

  מנהגים מתלכדים באלול

  למרות הבדלי העדות במנהגי הסליחות ובחתונות באלול, כולם מכוונים לפסגת התשובה .

  הרב ישעיה שטיינברגר | אלול תשע"ו
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il