ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

לימוד תורה בצבא ולקראת הגיוס | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


כ"ב תמוז תשע"ו

לימוד תורה בצבא ולקראת הגיוס


הרב שמואל אריאל

שאלה:
שלום כבוד הרב,
השנה סיימתי י"ב והייתי אמור ללמוד בשנה הבאה בישיבה. אך לפני כמה ימים התקשרו אלי מהצבא והודיעו לי שהתקבלתי לתפקיד נחשב, ואני צריך להחליט: או שאני לומד בישיבה ואצטרך להתמיין מחדש, או שאוותר על דחיית השירות ואקבל את התפקיד.
לקח לי כמה ימים לחשוב והתייעצתי עם אנשים קרובים, ולבסוף החלטתי לוותר על דחיית השירות ולהתגייס.
אני יודע שלאור הנסיבות והשיקולים עשיתי את הדבר הנכון, אבל כל פעם שאני חושב על זה קשה לי וכואב לי על כך שאפספס שנה של לימוד תורה, של הקניית הרגלי למידה, ושל התקרבות לבורא.
אני כן רוצה ומתכנן שבעז"ה אני אנצל את הזמן ואקבע עיתים לתורה בכל יום (היציאות בתפקיד הם יומיות) אבל אשמח אם תוכל מניסיונך לעזור לי.

מא’ אלול יש לי חודשיים פנויים עד שאני מתגייס, האם יש מקומות או תוכניות של לימוד שיקבלו אותי לחודשיים?

מה אתה ממליץ שכדאי לעשות במהלך השירות כמו לדוגמא:
1. איזה ספרים כדאי ללמוד ובאיזה אופן?
2. מה כדאי לעשות כדי שאלמד בצורה נכונה?
3. איך לשמור על התשוקה והרצון ללמוד וגם להעצים אותם, ולא לתת לשגרה ולשחיקה היומיומית לפגוע בהם?
4. כל עצה נוספת שתוכל לעזור לי להיות קרוב ולהתקרב יותר אל הקב"ה.


תשובה:
שלום וברכה!

אינני מכיר אותך באופן אישי בכדי לתת הדרכה מדוייקת, אולם אתן כמה עצות שיכולות לענ"ד להועיל באופן כללי במצב שאתה מתאר. אם יש לך רב שאתה קשור אליו באופן אישי, כדאי שתפנה גם אליו, כדי לקבל הכוונה יותר פרטנית.

לגבי הלימוד בתקופה שעד הגיוס:
אני מעריך שישנם לא מעט מקומות שיקבלו אותך בשמחה לתקופה הזו (אם כי ישנם גם מקומות שלא מוכנים לקבל תלמידים לתקופות קצרות, כדי שלא להפוך ל"תחנת רכבת"), אבל חשוב שתמצא מקום שמתאים למצב שלך. בהרבה ישיבות סדר הלימוד מבוסס על ההנחה שהתלמידים באים לתקופה ממושכת, ואילו אתה מגיע לתקופה קצרה וזקוק לסוג לימוד אחר. הדבר הוא משמעותי משני צדדים:
מצד סגנון הלימוד ורמתו - בהרבה ישיבות לומדים באופן עיוני מעמיק, שהוא שונה מאד מן הלימוד בישיבה התיכונית, הן ברמה והן בצורת הלימוד. הרבה מאד תלמידים, גם אלו שהצליחו בלימוד הגמרא בישיבה התיכונית, מתקשים בתחילה להתמודד עם סוג הלימוד הזה. רק לאחר תקופה של מספר חודשים הם מצליחים "להיכנס לעניינים" ולראות פרי בעמלם. עבורך, הצטרפות למקום שבו לומדים בצורה כזו עלולה להיות מתסכלת - במשך חודשיים תתייגע ותתאמץ, אבל לפני שהמאמץ יביא לתוצאות כבר תתגייס ולא תזכה לקטוף את הפירות. לכן מומלץ שתמצא מקום שבו הלימוד מותאם פחות או יותר לרמה שלך כפי שהיא כעת, כך שתוכל להפיק את מלוא התועלת מתקופת הלימודים הזו.
מצד התוכן - הרבה פעמים עוסקים בישיבות בסוגיות שאינן מעשיות, משום שהמטרה היא לבנות את האישיות של התלמיד שמתגדל בתורה במשך שנים, וכחלק מבניין התורה השלם יש לעסוק בכל חלקיה ולא רק במה שנוגע למעשה. אולם במצב שלך, שתקופת הלימוד היא קצרה ולאחריה מגיע השירות הצבאי על כל אתגריו, חשוב להשקיע באופן משמעותי בלימוד שיכין אותך לשירות: לימוד של הלכה למעשה, יסודות האמונה, וכן ספרים הקשורים במישרין לשירות הצבאי. (ישנם לא מעט ספרים כאלה, העוסקים בשירות הצבאי הן מן הצד ההלכתי והן מן הצד המחשבתי. מכיוון שאני מבין מדבריך שתשרת בתפקיד עורפי, אמליץ במיוחד על הספר "החזית שבעורף" המתמקד בנושאים הרלוונטיים לחיילים בתפקידים כאלה.) כמו כן, כדאי שתקדיש זמן ללימוד של גמרא בבקיאות, כדי שתשפר את היכולת ללמוד גמרא בכוחות עצמך, וכך תוכל להמשיך ללמוד גם בתקופת השירות, כאשר לא תהיה במסגרת ישיבתית.

לגבי הלימוד בזמן השירות עצמו:
ראשית, מכיוון שאין לך מסגרת לימודית חיצונית, חשוב שתקבע לעצמך קביעויות של לימוד, מבחינת כמות הזמן שאתה מקדיש בכל יום ללימוד, או מבחינת כמות ההספק שאתה משתדל להספיק בכל יום. כדאי מאד שתצטרף לתוכנית לימוד כללית, כמו תנ"ך יומי, משנה יומית, דף יומי וכד', וכך תהיה לך מסגרת ברורה.
אם יש לך אפשרות לקבוע את זמן הלימוד בבית כנסת או ישיבה הסמוכים לביתך, הדבר עדיף. אם תוכל למצוא חברותא קבועה, כמובן זה עדיף עוד יותר.
מכיוון שזמני הלימוד עשויים להיות קצרים, ואתה עלול להיות עייף לאחר יום של פעילות בצבא, מומלץ שתלמד נושאים שאתה יכול להיכנס אליהם בקלות, ולא סוגיות מסובכות שדורשות זמן רב ומאמץ גדול.
מעבר לקביעת עיתים לתורה בשעות הערב, ישנם לא פעם בצבא "זמנים מתים" שניתן לנצל אותם ללימוד, כגון הפסקות קצרות בין פעילות לפעילות, זמנים של נסיעה וכדומה. לכן כדאי מאד לבחור ספר בפורמט קטן שנכנס לכיס, ובנוי באופן של פיסקאות קצרות (כמו ספרי הלכה, משניות וכדומה), וכך תוכל בזמנים הפנויים להוציא את הספר וללמוד פיסקה או שתים. אם יש לך טלפון חכם, ניתן להוריד אליו ספרים כאלה וכך יהיה לך ספר זמין בכיסך. כמו כן, ישנם ברשת שיעורים רבים מסוגים שונים, שניתן להוריד אל הטלפון או הנגן וכך ללמוד בזמן הנסיעות או ההפסקות (ושוב - מומלץ להוריד שיעורים קצרים, שמתאימים לאורכם של הזמנים הפנויים).

אסיים בעצה נוספת: שאלותיך עוסקות בשמירת הקשר עם הקב"ה בתקופת השירות הצבאי, על ידי לימוד תורה. זהו כמובן מישור חשוב וחיוני, אולם זוהי קומה נוספת, שעומדת בנפרד מן הפעילות הצבאית השגרתית. המישור הראשוני של עבודת ה' של החייל הוא בתוך הפעילות הצבאית עצמה. ראשית, כמובן עצם השירות הצבאי הוא מצוה וזכות גדולה, והחייל צריך למלא את התפקידים המוטלים עליו בנאמנות ובמסירות, ומתוך תודעה שזוהי עבודת ה' וזוהי המצוה שבה הוא זוכה לעסוק בתקופה זו. בנוסף לכך, במהלך הפעילות הצבאית יש לא מעט הזדמנויות לקיים מצוות שבין אדם לחברו, כגון לסייע לחברים בשעת הצורך, לנהוג ביושר ובהגינות וכדומה. גם ההתמודדויות עם ניסיונות שונים שנתקלים בהם בצבא, הם סוג של עבודת ה'. כאשר אדם נתקל במצב שדורש התמודדות, זה עלול לגרום לו לתחושה של נפילה, שהוא נפגש במצבים שליליים שלא היה פוגש בהם בחייו הרגילים; אולם ניתן להסתכל על כך גם באופן שמוסיף כח - זוהי הזדמנות עבורו להתמודד ולעמוד בניסיון, ואם הוא נוהג כראוי במצבים כאלה הרי הוא זוכה לעבוד את ה' גם באופנים מסובכים שלא היה רגיל אליהם קודם.
באופן זה, עבודת ה' של האדם אינה מצטמצמת רק לאותם זמנים מסויימים של תפילה וקביעת עיתים לתורה, אלא מתפרסת על פני היום כולו, "בכל דרכיך דעהו, והוא יישר אורחותיך".

בהצלחה בכל מעשיך!


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il