ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

ספר הזהר | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


י"ז אב תשע"ו

ספר הזהר


הרב דוד חי הכהן

שאלה:
שלום רב.מהו יחס היהדות לספר הזהר?מדוע עוסקים בזהר בהנחה ואלו דברי אמת קדושים ונסתרים שהרי נאמר בתורה "תמים תהיה עם השם אלוקייך". האם מייחסים לכתוב בספר זה סודות וצפנים קדושים או שמדובר בעוד מיסחור של הדת על חשבון אלו המסכנים הנזקקים לישועה ומוכנים לשלם כל סכום כדי לקבל הבטחה שאם יקראו/ילמדו אז תבוא ישועה בתחום בו הם זקוקים לה? אשמח לדעת.

תשובה:
מתוך דבריך ניכר שאינך מכיר את הזוהר, ואתה ניזון משמועות לא בדוקות.
ובכן ספר הזוהר הוא חלק מן התורה שבע"פ כמו הגמרא והמדרשים. אלא שהם עוסקים יותר בפירוש התורה במה שנוגע למצוות מעשיות, והזוהר מפרש את התורה עפ"י המחשבה העליונה במה שנוגע לנשמה ולהשגחה האלוקית על העולם.
מי שזקוק לישועה יכול ללמוד גמרא או תהילים או מדרש וכן לקרוא בזוהר בעצמו ולבקש מד' שבזכות לימוד התורה יגן עליו מצרות. אין צורך לשלם שום תשלום לא אחד. הוא יכול בעצמו לעשות מה שאפשר בלי להזדקק לאחרים, ואם הוא רוצה לבקש ממישהו שילמד במקומו לרפואתו והוא ישלם לו זאת זכות ולא חובה. ואם הוא שומע שמישהו מבטחי שתמורת תשלום יתפלל או ילמד למענו הוא לא חייב ללכת אליו, וימצא תלמידי חכמים שידריכו אותו ללא שום תשלום. ואם יש כמה שאולי משתמשים בתורה בדרך לא הגונה, לעומתם יש אלפים ורבבות ישרים והגונים שלא רק שאינם מבקשים אלא הם בעצמם תומכים בכל מיני נצרכים. כדאי שתדע שיש מאות ארגונים למעשי חסד ללא כל תמורה.
על כן אל תקבל שמועות לא טובות שמכלילות את הרבים בחטא היחידים. כשם שלא נקרא לארצנו האהובה ארץ הגנבים בגלל שיש כאן גנבים לצערנו.
טובה היא ארצנו וטובים הם בני עמנו וטובים מאוד הם לומדי התורה ומוריה ועל כולם תבוא ברכת ד' אכי"ר.


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il