ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

צניעות | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


ה תשרי תשע"ז

צניעות


הרב חיים שרייבר

שאלה:
שלום כבוד הרבנים.
אני רואה הרבה פעמים נשים, גם דתיות, שלובשות חצאית מעל הברך או חולצה עם שרוול שלא מכסה מרפק. השאלה שלי היא: האם זה "יצר הרע" בלבד, או שיש איזה מקור הלכתי לזה?
תודה!

תשובה:
שלום
נפתח בגדרי ההלכה ונמשיך בהבנת הרעיון המרכזי של הצניעות.
חיוב כיסוי הגוף:
ברך - חובה לכסות את כל החלק העליון של הרגל מן הברך ומלמעלה (הקרוי בלשוננו "שוק"). הכיסוי צריך להיות באופן שבשום תנוחה או מצב לא תתגלה הברך ומה שלמעלה ממנה. זהו הדין הבסיסי ביותר, נוסיף את דברי הרב שלמה זלמן אוירבאך (מנחת שלמה חלק ג' סי' ק"ג אות ט"ו) בענין זה: "לענין ״שוק״ ידוע שיש סוברים שזה רק הירך אבל רבו החולקים על זה, ולכן צריכים ודאי להקפיד לא לצאת לרחוב בלי גרבים, אבל אין לגעור במקום שההמון הפשוט לא מקפיד על כך, אך אין להתחשב כלל עם מנהג נשים שאינן זהירות גם במה שפשוט ואסור לכל הדיעות".
מרפק - חייבת האישה לכסות את זרועותיה. העצם ״זרוע״ כוללת גם את המרפק ואין לסמוך כלל על המקילים (אף שלדברים אחרים לא כולל את המרפק), וגם טוב ויפה לכסות עוד מעט מהיד" (הרב שלמה זלמן אוירבאך (מנחת שלמה חלק ג' סי' ק"ג אות ט"ו). כפי שציינו לגבי הברך יש לכסות את המרפק באופן שלא תתגלה הזרוע בשום תנועה.
לאחר בירורי ההלכה חשוב להוסיף את הצד המחשבתי שקיים בעניין זה.
בעקבות חטא אדם הראשון החושים התכהו והמבט שלנו נעשה חיצוני. במבט פשוט אנו רואים בגוף רק את הצד הגשמי, הגוף החשוף מדגיש בצורה קיצונית את הצד החומרני והבהמי שבאדם ומשכיח את הפנימיות את מעלת "מבשרי אחזה אלוק". כדי להדגיש יותר את הרוחניות הפנימית, ניתנו לנו הדרכות בעניין הצניעות. בנוסף להדגשת הצד הרוחני שבאדם, שבאה על ידי האיפוק שבצניעות, יש לצניעות תרומה עצומה לריכוז הכוחות החיוניים שבגוף למען חיזוק הקשר שבין איש לאשתו. הצניעות הופכת את התאווה לאהבה. שלא כפי שרבים טועים לחשוב, כי הצניעות נועדה לדכא את היופי ושמחת החיים. האמת הפוכה, הצניעות שומרת את היופי והחיוניות עבור בן הזוג, שעמו כורתים ברית, למען הרבות אהבה, דבקות וחיים. (פניני הלכה, תפילת נשים, פרק ד' - השכמת הבוקר, אות ב' – צניעות)
יום טוב


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il