ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט
עזרו לנו להמשיך בהפצת התורה. אנו עדיין רחוקים מאוד מהיעד!

קניית ספרי קודש בכספי מעשר | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


כ"ו תשרי תשע"ז

קניית ספרי קודש בכספי מעשר


הרב חיים שרייבר

שאלה:
שלום הרב.
האם מותר לקנות לעצמי ספרי קודש בכספי מעשר, ואתנה שיהיה מותר לכל מי שירצה להשתמש בהם?

תשובה:
שלום
אם מניח את הספרי קודש בביתו או במקום המיוחד לו בבית המדרש אין לקנותם מכספי מעשר. אך אם יפקיד אותם בבית כנסת או בבית המדרש בספריה הציבורית וירשום עליהם שנקנו מכספי מעשר ושהם מותרים בשימוש מותר.
הרחבה ומקורות:
רוב הפוסקים התירו לקנות ספרים מכספי מעשר ולהשאיל אותם לאחרים, כיון שיש בכך מצווה (ש”ך יו”ד סי’ רמ"ט סק”ג, ט”ז שם סוף סק”א, ערוך השולחן שם סעיף י' ועוד). אמנם כל זה היה בעבר בזמן שהספרים היו יקרים מאד ולבודדים (לרבנים או לעשירים) היו ספרי קודש, ומי שהיה קונה ספר ומוכן להשאילו לאחרים, היה עושה בזה חסד גדול לרבים. אך בזמנינו שהספרים מצויים, וכל אדם יש לו בשכונתו בית כנסת או בית מדרש עם כל הספרים הנצרכים לו, הקונה ספרים לעצמו, גם אם מסכים להשאיל למי שצריך, כיון שהסיכוי שאדם יבוא לשאול את הספר הוא קטן ביותר, והקונה הוא (כמעט היחידי) שישתמש בספר אסור לממן אותם מכספי מעשר.
ואף שיש מקילים בזה גם כיום, נראה למעשה שאין לקנות בכספי מעשר ספרי קודש ללימוד עצמי.
אמנם מי שרוצה ללמוד בספר מסוים, ואם יפריש מעשר לצדקה, לא יוכל לקנות את הספר הזה, והוא באמת רוצה ללמוד בו, הרי שהוא מוגדר כעני ופטור מהפרשת מעשר, ואם ירצה להדר, יוכל לכתוב שהוא מכספי מעשר כספים, כדי שישתדל להשאילו לאחרים או שלאחר זמן יתרום אותו לבית מדרש. (פניני הלכה, ליקוטים ב', הלכות צדקה סעיף י"א)
יום טוב


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il