ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

המשך לשאלות | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


כ"ג שבט תשע"ז

המשך לשאלות


הרב רפאל וסרטיל

שאלה:
א. תודה רבה רבה לכבוד הרב !
ב. לגבי הצדיקים שבצטוט מפסיקתא: אם מדובר בעולם הבא -- הרי ממילא הם בעולם הנצח, אז לשם מה נחוץ העץ ?. אם מדובר בתחיית המתים ובגן העדן הגשמי -- הרי ממילא העולם הגשמי עומד לכלות בעוד 223 שנה, אז מה יועיל עץ החיים?
ג. ההסבר, לצערי, היחידי שאני מעלה בדעתי בינתיים לקיומם של גנים לזנב ולשרירים להזזת האוזניים וכיו"ב בגוף האדם, הוא שהאבולוציה היא האמת ולא תוה"ק

תודה כמובן מראש על התשובה לנ"ל

השאלה נשאלה בהמשך לשאלה "שתי שאלות שונות"

תשובה:
לשואל שלום,

לגבי השאלה הראשונה, כאמור רב הנסתר על הגלוי בנוגע למעשה בראשית, ודי בזה.

ובאשר להערתך השניה, אינני בטוח שהנחתך נכונה, על כל פנים היהדות אינה בהכרח מבטלת את תורת ההתפתחות מן היסוד, וכבר נדרשו לזה גדולי ישראל שבדורות האחרונים, וביניהם מרן הרב קוק שהסכים עם יסודות תורת האבולוציה אך יחד עם זאת הוסיף שתורת האבולוציה בעצמה עדיין צריכה לעבור אבולוציה, כדי לתאר קפיצות שאירעו בהיסטוריה כמו יצירת עם ישראל, וכך כתב באחת מאגרותיו (אגרות הראי"ה אגרת קיז):

"ובכלל אין אנו צריכים להיות כ"כ מאודקים לשיטת ההתפתחות. יש בה ודאי כמה נצוצי אמת, אבל ג"כ כמה כזבים ודמיונות. עובדא ברורה היא, שהיו בדורות הראשונים אנשים גדולים שאין לנו דוגמתם, ולכה"פ לא נוכל להעמידם במעלה התחתונה מההתפתחות לערכנו. אלא שההתפתחות האיטית היא אחת מרבבות אין-סוף הדרכים, שחי העולמים מתגלה בם".

בברכה נאמנה


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il