ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

בניית צעצוע בחול המועד | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


כ"ג אדר תשע"ז

בניית צעצוע בחול המועד


הרב שמואל אריאל

שאלה:
שלום לכבוד הרב,
נתבקשתי להכין צעצוע לכבוד בר המצווה של אחי. מכיוון שאני מאוד עמוס במהלך השנה, הזמן היחיד שיהיה לי כדי לעבוד על פרוייקט זה לפני הבר-מצווה יהיה בחול המועד פסח. פרוייקט זה כרוך בבניה של הצעצוע, אך לא באופן מקצועי, אלא חובבני, ולא ע"י בעלי מקצוע אלא ע"י הדיוט בלבד.

האם מותר לי לעשות זאת בחול המועד? (אדגיש גם כי אני נהנה מבניית הצעצוע, ואין זו טרחה מבחינתי)

תשובה:
שלום וברכה!

בשאלה אין מפורטים כל הנתונים, אבל נראה שהדבר אסור, מכמה סיבות, שכל אחת עומדת בפני עצמה:
א. מדבריך נראה שזהו פרוייקט מורכב, ואם כן מסתבר שזה נחשב כמעשה אומן. "מעשה אומן" אינו דוקא דבר שצריך בעל מקצוע כדי לעשותו, אלא דבר שדורש רמה מסוימת של מיומנות, גם אם הרבה אנשים יכולים להגיע למיומנות כזו (עיין למשל משנ"ב תקמ"א, טו).
ב. מדבריך נראה שהבר מצוה היא לאחר החג ולא בחג עצמו. ממילא, אפילו אם מדובר במעשה הדיוט אין לעשות זאת, שכן אין זה צורך המועד וגם לא מדובר בהפסד שייחשב כ"דבר האבד". גם העובדה שאתה נהנה מן הבנייה, אינה הופכת זאת ל"צורך המועד", שכן עיקר המטרה של הפעולה היא לייצר את המוצר כדי להשתמש בו לאחר החג (בניגוד לפעילות של יצירה לילדים למשל, שעיקר מטרתה היא עצם העיסוק וההנאה ולא המוצר שנוצר כתוצאה מכך).
ג. כמו כן, במקרים שבהם מותרת מלאכה בחול המועד, מופיע הסייג שאין לכוון את מלאכתו לחול המועד (עיין למשל שו"ע תקל"ו, א; תקל"ז, טז; תקל"ח, ו). איני יודע עד כמה אתה עסוק, אבל כאשר מדובר בזמן כה רב לפני החג, קשה להניח שבאמת אין שום אפשרות לעשות זאת לפני החג או לאחריו וחייבים לעשות זאת דוקא בחול המועד. אם אכן ישנה אפשרות לעשות זאת בזמנים אחרים, הרי הדחייה לחג היא בגדר "מכוון מלאכתו במועד", והדבר אסור. אך כאמור, גם אם מדובר במצב שלא ניתן לעשות זאת בזמן אחר, עדיין נראה שהדבר אסור, מן הנימוקים הקודמים.


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il