ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

כשרות בבית חילוני | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


י"ז אב תשע"ז

כשרות בבית חילוני


הרב יצחק גרינבלט

שאלה:
שלום, האם ניתן להכשיר כלים לפני ההכנה בהם? ארחיב קצת יותר.. בן זוגי מזה כ5 שנים מעולם לא אכל אצלי (הוא מסורתי ואני חילונית.) כי איננו מפרידים את הכלים. בעבר ניסינו להביא כלים שיהיו רק לו אך הוריי בלי כוונה כמובן מתבלבלים ומשתמשים בהם. טוענים שלא מצליחים ולא יצליחו להתרגל להפרדה של כלים. אני ובן זוגי גרים יחד כבר שנה, מסתדרים טוב ושומרים כשרות בבית, אך לאחרונה צפו חששות.. אינני רוצה שילדיי לא יוכלו לאכול אצל סבם וסבתם. האם ניתן לעשות משהו בנידון?
תודה רבה.

תשובה:
בס"ד
שלום לך.
שמחתי מאוד לקבל את מכתבך, לראות שזכית לקשר זוגי, שזה דבר נפלא.
זוגיות זה אחד מהדברים הנפלאים ביותר בעולם, וכאשר בונים אותה נכון זוכים להמון טוב.
יחד עם זה חשוב מאוד לדעת שזוגיות ארוכה לפני נשואין לא מועילה לנשואין אלא להיפך, היא בשלב מסויים עלולה למצות את עצמה ולהוביל לפרידה כואבת ולאיבוד זמן יקר.
לפי היהדות הקשר בין איש לאשה צריך להיות על ידי נשואין, וחיים משותפים איננו דבר נכון ואין גם סיבה לכך. חשוב להתגבר ולקבוע דברים, לקבל החלטות ולהתקדם הלאה בחיים.
כאשר זוג חי לפי התורה הוא זוכה להוסיף קדושה אצלו בחיים ובעולם בכלל, ויש לכם את ההזדמנות לכך, לכן, אנא נסו לעשות כל מה שאתם יכולים כדי להקדים את הנשואין.
מאוד טבעי שיהיו חששות, שיהיו פחדים ודאגות, אך זוהי הדרך בעולם שצריך להתמודד עם הדברים ולהתגבר עליהם. אפשר להתייעץ, אפשר למצוא פתרונות יצירתיים, אבל חשוב להתקדם, לא להישאר במקום. האדם נקרא בפי חכמנו זכרונם לברכה "מהלך" שהוא כל הזמן מתקדם או חס ושלם נסוג אחורה. לכן בחרו בדרך של התקדמות, ואשמח לעזור לעבור את המחסומים ואת הקשיים. בטוחני שבצעדים קדימה תגלו המון אוצרות שלא נחשפתם להם עד היום.
ביחס לכשרות אצל ההורים, זו בעיה מוכרת ורבים מתמודדים איתה. ניכר ממכתבך שההורים שלך לא מתנגדים אלא שהם לא מבינים ומתקשים בלשמור על הדברים.
דבר זה מהווה תעודת כבוד להורים שלך שמוכנים לצעדים שהם לא מתחברים עדיין אליהם, שהם לא מבינים אותם ובכל זאת הם לא מתנגדים.
אפשר למצוא פתרונות פשוטים שאם הם נעשים מתוך הבנה ועבודה משותפת אפשר לפתור את הדברים, כמו לדוגמא ארון נעול עם מספר כלים שאין איתם בעיה.
אפשר גם ללמד אותם את ההלכות ולחבר אותם אל הדברים באופן נעים וכך הם יגלו שאין בשמירת הכשרות קושי ואין להם הפסד, ובשביל הפשטות יהפכו את הכל לכשר, אך לצורך כך חשוב שיהיו בקשר עם רב שיוכל להוביל את התהליך.
הפתרונות אפשריים, ואין סיבה שהנכדים לא יוכלו לאכול אצל סבא וסבתא.
אשמח להיות בקשר ולעזור עוד בכל מה שאוכל.
בברכת הצלחה רבה
הרב יצחק גרינבלט.

הרב יצחק גרינבלט

ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il