ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט
עזרו לנו להמשיך בהפצת התורה. אנו עדיין רחוקים מאוד מהיעד!

לקיים מצוות ולהתנהג גרוע | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


ג אלול תשע"ז

לקיים מצוות ולהתנהג גרוע


הרב יצחק גרינבלט

שאלה:
שלום לרב שמעתי מרב מסוים שאדם ששומר שבת וגונב או רוצח הוא עדיף לפני המקום יותר משאינו שומר ואינו גונב או רוצח וטענותיי הם כאלה איפה רשום בתורה ששבת חמור יותר ואם נגיד שכן אז אנחנו גם חוטאים או שנחטא באם יבוא מקרה לידנו ואני יסביר שאם נגיד ששבת חמור יותר ועדיף אדם כזה אזי כביכול אנו אומרים שאם הקבה היה צריך לעשות עסקת נדלן עם אחד מהשניים הוא היה מעדיף את השומר שבת והגנב ואנחנו מה היינו מעדיפים? מכאן למדתי ואני מצטער לומר זאת שגם אם הרב צודק ודבריו אמת אין הוא אדם אמיתי שכן אם היה אמיתי היה מוסיף בדבריו שהוא לא באמת חושב כמו הקבה שאם יזדמן לו עסקת נדלן הוא יעדיף את הלא שומר שבת והלא גונב. אשמח לשמוע את דעת הרב ואשמח לקבל דברים נוקבים שלא משתמעים לשתי פנים פשוטו כמשמעו מה יותר עדיף ולמה ואם כן כיצד אנו מתמודדים עם הסתירה בשאלה שהבאתי לעיל אם זה בכלל סתירה תודה רבה לרב

תשובה:
בס"ד
שלום לך.
שמחתי לקבל את מכתבך, ומאוד הבנתי אותך.
פעמים רבות שאנשים לוקחים דברים שכתבו גדולי ישראל למקומות שלא נראה שזו הייתה הכוונה שלהם ואז מתעוררות שאלות כאלו ואחרות.
כל התורה היא דבר ה' אלינו, והן הדרכה איך להתקרב אליו יתברך, איך להיות יותר טובים ויותר מקדשים את ה' בעולם.
אך חשוב לדעת שאנו כבני אדם יש לנו מצד אחד מעלה שאנו מסוגלים כל הזמן להתקדם, ולכן אנו נקראים בלשון הנביא "מהלכים" כאלו שעולים ועוברים מדרגה לדרגה, ומצד שני אנו גם מסוגלים לרדת ולעשות דברים לא טובים.
אין אדם שיתיר לגנוב, לעשות דברים אחרים לא טובים, וגם אם האדם עושה דברים מסויימים טובים, אין זה מתיר לו לעשות דברים אחרים שהם רעים.
לכן, אין בדירוג חשיבות המצוות היתרים כאלו או אחרים. אך מעבר לכך, גם לא דירוגים לאדם, מי יותר טוב ומי פחות טוב.
כאשר חכמנו זכרונם לברכה אומרים לנו שמצווה מסויימת חשובה וגדולה מאוד, הם מלמדים אותנו מהן ההשתדלויות שאדם צריך לעשות. לדוגמא, אם האדם לא מסוגל לעשות את הכל, מה הוא צריך לפעול בהתחלה ואיך להתקדם לדברים הנוספים.
הדבר בולט מאוד ביחס לחוזרים בתשובה, שההכוונה לשמירת שבת וכשרות וטהרת המשפחה בדרך כלל קודמת לדברים אחרים, אבל זו קדימה של עדיפות זמנית, של תהליך בניה.
איננו שופטים את האדם, שלעולם אין לאדם את הכלים לדעת לעשות זאת, שה' בלבד הוא זה שרואה ללבב. לכן אין זה נכון להחליט מי יותר טוב ומי פחות, אלא לשאוף להתקדם, ואם אפשר לעזור גם לאחרים להתקדם, כל אחד במקום שלו.
במי לבחור בכל דבר, זהו שיקולו של האדם הפרטי, במה הוא יעדיף לכל דבר, לכן אדם שהוא לא מדקדק בכספים, יכול להיות אדם נפלא, אבל אני לא יתעסק איתו בנושא הכספים אם זה לא יתאים לי. וכך גם בדברים נוספים.
לכן, חשוב מאוד לרדת מתחום השיפוט של האחר ולהיכנס לתחום של החלטה אישית במה אני ועם מי אני מעדיף לכל דבר.
אני מקווה שהדברים ברורים, ואם לא, אשמח להוסיף ולהבהיר. כמובן אשמח לעזור בדברים נוספים בלימוד, בבירור, בהתחזקות רוחנית ועוד.
בברכה
הרב יצחק גרינבלט.

הרב יצחק גרינבלט

ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il