ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

עיגול פינות כדי לפטור מציצית | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


ט"ז כסלו תשע"ח

עיגול פינות כדי לפטור מציצית


הרב חגי לרר

שאלה:
לכבוד הרבנים שליט"א חיפשתי את שאלתי באתר אך לא מצאתי. יש לי שמיכת צמר שאני רוצה להתכסות בה ביום יום, אבל אני לא רוצה לשים בה ציצית לכן חשבתי לעגל לה את אחת הפינות. שאלתי היא באיזו רמה צריך לעגל ואיך לעגל. תודה וישר כח

תשובה:
שלום וברכה,
לפני שאענה על שאלתך, אתייחס לעצם החיוב לעגל פינה בשמיכת צמר.
השולחן ערוך סימן י"ח סעיף ה' כותב:" סדינים אף על פי שאדם ישן בהם בבוקר אין מטילים בהם ציצית". זאת על פי הרא"ש, שעיקר תשמישן בלילה וזה נקרא כסות לילה, שפטורה מציצית גם ביום. אמנם הרמב"ם חולק וסובר שכסות לילה פטורה אמנם מציצית בלילה אך חייבת ביום. לשיטתו דן המ"א  אם שמיכה שמשתמש ביום תהיה חייבת בציצית? אומנם הוא לא מחייב לקשור בה ציצית כיוון שדווקא בדרך לבישה צריך ציצית ולא דרך העלאה, אך מסיק שיש לפטור מציצית על ידי שיעשה קרן עגולה. והמשנ"ב מביא את שיטתו כיש אומרים.
למעשה נראה שהעולם לא נוהג לעגל פינה בשמיכת צמר. וגם החזון איש כתב שלמקילים יש על מי לסמוך. ועיין עוד בפסקי תשובות שמביא כמה פוסקים שלא צריך לעגל ואף אין בזה מידת חסידות. אמנם יש מדקדקים ומחמירים אך יש לדעת שאין זה חיוב מוכרח.
ובטח שלא קושרים לשמיכה ציצית.

לשאלתך, בשיעור העיגול,  דן בביאור הלכה סימן י' ד"ה  "ולא שיהיו עגולות" מה השיעור המינימלי, האם מספיק כלשהוא או לא. ונשאר בצ"ע.
מצאנו בפוסקים בזה כמה גדרים, כלשהוא כפי שאמרנו, עיגול המתפשט על כל שיעור הכנף דהיינו 3 אצבעות לכל צד, או שאם למראית עין זה נראה עיגול ולא פינה זה מספיק ובעיקר לעניין הפטור מציצית. (ספר הציצית עמ' קיב,קיד,פסקי תשובות בשם החזון איש)

לסיכום.
אין חיוב לעגל פינה בשמיכת צמר שמתכסה בה ביום , וכן מנהג העולם. ומי שמדקדק ורוצה להחמיר רשאי, ויעגל פינה אחת בכדי שיראה מעוגל במראית העין.
ברכה והצלחה


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il