ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

היחס בין פשט רמז דרש וסוד | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


ט טבת תשע"ח

היחס בין פשט רמז דרש וסוד


הרב יצחק גרינבלט

שאלה:
שלום רב.
חז"ל לימדו אותנו שיש בתורה 4 רבדים-פרד"ס, אולם אני מאוד מבולבל בעניין. כיצד עלי להתייחס לפסוקים בתורה שבפשט אומרים דבר מסויים אולם למשל בדרש יש המון אגדות שאומרים לפעמים ההפך לכאורה מהפשט? אז מה בעצם כן קרה? האגדות הם רק משלים או גם סיפור המציאות?
תודה רבה

השאלה נשאלה בהמשך לשאלה "סיפורי התורה כמלבושים"

תשובה:
בס"ד
שלום רב.
שמחתי מאוד לקבל את מכתבך, לראות את הלימוד היפה שלך ואת הרצון להבין.
זכינו שה' יתברך נתן לנו תורה נפלאה, תורה שכוללת את כל החיים שלנו, את כל הדברים המופלאים ביותר שאין בהם סוף. רעיונות עליוניים, דברים מעשיים, הבנות מעמיקות ופשוטות פשוט הכל.
בתוך האוצר הזה אנו מתבקשים לקחת את האוצרות שיקדמו אותנו, שיבנו אותנו. כל דבר לפי הזמן שלו ולפי ההתאמה שלו.
חלק מהדבר הוא גם ארבעה רבדים בתורה, שכל רובד תורם לנו חלק בחיבור שלנו אל התורה הקדושה ואל אבינו שבשמים.
רובד הפשט הוא ההסבר הפשוט של מה שהיה, של ההבנה הבסיסית והפשוטה של הפסוקים. הרובד הדרש שבו נמצאים המדרשים זהו רובד שתפקידו להוביל אותנו אל העמקה ואל כניסה למשמעויות הדברים. פעמים שהרצון של בעלי המדרש היה כל כך חשוב להיכנס לתכנים, שהם צבעו את הרעיונות בסיפורים, במשלים, והכל כדי למשוך אותנו להבין את העומק של הדברים. הרובד של הרמז שבו אנו מתבוננים ביופי התורה בכך שיש בה כיוון מיוחד, שהכל רמוז בה, ובכך מתרגלים לחוכמה המיוחדת שלה, ושלב הסוד, שהוא נכנס ממש לעומק הסודות של החיבור עם אבינו שבשמים.
את כל הרבדים האלו חשוב ללמוד, אבל לא בבת אחת, וחשוב שלא לערבב ביניהם, אלא לדעת שלכל זמן ועת לכל חפץ תחת השמים. לכל דבר יש את הזמן שלו, ולכן אם נעשה זאת לא מתוך אחריות ורצינות הדבר עלול להוביל אותנו לבלבול.
לכן, אין סתירה בין הרבדים השונים בתורה, אלא הם משלימים אחד את השני, כאשר הפשט לא מסתדר עם המדרש, זה אומר שהמדרש לא בא לספר מה שהיה אלא בא להעביר לנו מסר, רעיון, יסוד לחיים שלנו הפרטיים והכלליים.
אך חשוב לבדוק לפעמים מה שאנו חושבים שזהו הפשט, זהו לא באמת הפשט!
אפשר עוד להעמיק המון בדברים, אך חשוב לדעת שהדברים דורשים לימוד והעמקה וכאשר זוכים לדעת ולהכיר את כל הצדדים זוכים באמת לשלמות גדולה.
בברכת הצלחה רבה
הרב יצחק גרינבלט.

הרב יצחק גרינבלט

ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il