ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

מכירה מתחרה | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


י"ז טבת תשע"ח

מכירה מתחרה


הרב יהודה אודסר

שאלה:
שלום כבוד הרב, אני מעצבת מטפחות, לאחרונה קבעתי מכירה באחד היישובים, קיבלתי הודעה ממעצבת אחרת שהוריה גרים באותו הישוב שאני פוגעת בפרנסתה ובקהל הלקוחות שלה על ידי קיום מכירות בישוב זה ספציפית ובישובים אחרים. במכירה קודמת באותו ישוב נמכרו הרבה צעיפים, מארחת המכירה סיפרה לי שעד כה התקיימו בישוב רק מכירות של אותה מעצבת. לפי הידע המוקדם המועט שלי אין בעיה הלכתית בקיום המכירה, אבל אולי אני טועה.
חשוב לי לציין שני דברים נוספים: הראשון הוא שרוב מעצבות המטפחות קונות סחורה באותם מקומות ולכן העיצובים די דומים בשינויים קלים.
שנית, חלק מעניין מכירת הצעיפעם אצלי הוא להפוך את המחירים לנגישים יותר, אי לכך אני מוכרת את הצעיפים במחירים זולים יותר מרוב המעצבות. אשמח לדעת אם יש בכך בעיה באופן כללי ובאופן ספציפי במכירה באותו ישוב.
האם יש בעיה בכך שהמחירים שלי זולים יותר?
תודה רבה

תשובה:
בהלכה מופיע הנושא, ועיקרי הדברים נידונים במסכת בבא בתרא (פרק ב) ובשולחן ערוך, חושן המשפט סימן קנ"ו.
המקובל לומר שמכירה חד פעמית ביריד המתקיים במקום או לחילופין הבאת סחורה באיכות אחרת או במחיר זול יותר מותרת. בטעם הדבר הובא בפוסקים, שעד שאנו דואגים לפרנסתו של המוכר שהוא תושב המקום אנו רוצים לדאוג גם לתושבי המקום, הקונים. והאיזון בין שני הדברים יצר את הגדרים והתנאים שהובאו באופן כללי לעיל.
בשאלתך לא הובן אם המעצבת שפנתה אליך היא תושבת המקום וכן יש צד נוסף לדון בו אם המארחת של המכירה מרוויחה גם מהרווח של המכירה הרי שאולי זה משנה את הסטטוס שלך והופך אותה למוכרת.
מכל מקום אני חושב ששאלה מעין זו רצוי שתגיע לרב היישוב מרא דאתרא שהוא ממונה לעמוד על המשמר בהוראת התורה במרחב הציבורי של היישוב ומן הסתם בפניו פרוסים יסודות ההלכה מחד ופרטי המציאות מאידך.

שאלה אישית אחת נשאלה בהמשך לשאלה זו.


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il