ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

החזרת מוצר פגום | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


ל שבט תשע"ח

החזרת מוצר פגום


כולל דיינות בית אל

שאלה:
שלום בזמנו רכשנו 3 מתקני ניקוי לשירותים, באחד מצאנו מיים על המרצפות מידי פעם,ואנחנו מסופקים האם המתקן היה פגום או שמא נפגם מחוסר זהירות ע"י מכות מהמגב בשעת נקיון, התקשרתי לסוכן המשווק ותארתי את הנ"ל, הוא אמר שזה אולי מהמגב אך מפני שזה עדיין באחריות אגש לחנות שקניתי ואחליף. האם נכון הדבר או לוותר? תודה

תשובה:
שלום
יש כאן ספק אם המוצר נפגם אצלכם מחמת מכות מהמגב, או שמא קניתם אותו כשהוא כבר פגום. אם המוצר היה פגום, אתם יכולים להחזירו ולקבל בחזרה את כספכם, אבל אם הוא נפגם אצלכם, אתם לא יכולים להחזירו.
ההלכה היא שבמקרה כזה של ספק, כשהמום מתגלה אצל הקונה, ויתכן שהוא נעשה אצלו, הוא אינו רשאי להחזירו ולדרוש לבטל את המקח.
כך מפורש בשו"ע חו"מ סימן רלב' סעיף יא'.
אמנם יתכן שסדק כזה לא אמור לקרות מכמה מכות של מגב, וכחלק מהאחריות על מכירת מוצר תקין אתם רשאים להחזירו. זו שאלה שצריכים להפנות לחנות שמכרה את המוצר, או למי שנותן את האחריות.
מהשאלה לא ברור לי אם זה בתחום אחריותו של הסוכן שאמר לכם להחליף את המוצר. אם הוא זה שסופג את ההפסד מהחזרת המוצר, אז ודאי שניתן להחזיר על פי דבריו. אבל אם אין לו שום הפסד, והוא אומר לכם להחזיר כדי שתהיו מרוצים ממנו על חשבון החנות או החברה, אז אי אפשר להחזיר. כמובן שאם תגידו לחנות את הספק שלכם והם יהיו מוכנים להחליף אז אין כל בעיה. הייתי מוסיף שעל פניו נראה שאם הוא אומר שאתם יכולים להחליף בחנות, וכשתגיעו לחנות הם יחליפו לכם על פי הוראתו, זה מראה שיש לו את הסמכות לאשר לכם החלפה, אבל אם הכוונה היא שתציגו בחנות כאילו קניתם אותו עם הסדק, הרי שהדבר אסור.

בברכה.
הרב ניר סיני


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il