ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

כעס וצער ועצבים על העולם | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


כ"ה ניסן תשע"ח

כעס וצער ועצבים על העולם


הרב יצחק גרינבלט

שאלה:
בס"ד
שלום הרב יש לי שאלה מיאשת אותי מאוד.
הרב אני חוזר בתשובה בגיל 14 וכשאני מסתכל ברחוב או בבית ספר אני מבין למה ה’ בצער כמה אנחנו לא בסדר אני בכעס עז על העולם אני רואה אנשים יהודיים שמתלבשים כמו גויים.
אני לפעמים מקנא במוסלמים אם רק תסתכל פעם אחד איך הם מתפללים "לאל" שלהם אתה תיהיה מופתע איזה כבוד מי הלבוש שלהם ועד המסירות נפש שלהם. כמובן שאני לא מעודד אותם להמשיך בצורה כזו אבל מה איתנו?
מה יאמרו הגויים שאין לנו אל כי אם היה לנו אל (אבא) ההיינו צריכים למסור נפש על קדשתו יתברך. אבל מה אנחנו עושים רק אבל רק גנבות ושלא תבין לא נכון זה בסדר לגנוב וליפול בדברים אסורים זה לא הבעיה שלי. אלא הבעיה היא שאם הם נופלים הם מוותרים מה? מה קרה? אפשר לקום אפשר להיות גבה יותר מה לכל אדם יש חטאים אפילו לצדיק גמור "כי לב האדם רע מנעוריו" אז זה בסדר ליפול אבל אחר כך לעלות למעלה . הרב למה אנשים מפחדים לחזור בתשובה? למה? למה ה’ כועס עלינו אם הוא יודע שזה מה שצריך לקרות כדי שהמשיח יבוא?
ואיך אני יכול להשפיע קצת חיים לאנשים?

תשובה:
בס"ד
שלום לך ידידי היקר.
קראתי את שאלתך ומאוד הבנתי אותך.
זה מאוד כואב לראות אנשים שמרוחקים בהתנהגות ובלבוש שלהם מחיים של קדושה, זה מאוד לא קל לחיות בתוך מציאות שבה ה' יתברך לפעמים נסתר וכל התמודדות רק מחדדת את הקושי.
יחד עם זה, חשוב לדעת ללמוד להסתכל אחרת על הדברים.
חשוב מאוד לסגל לנו עין טובה, הסתכלות חיובית על עם ישראל.
כך אנו למדים מרבים מגדולי ישראל, ובפרט מרבי לוי יצחק מברדיצ'ב שהיה מכונה בשם סנגורם של ישראל. שאפילו כאשר הוא ראה יהודי אוכל חזיר ביום כיפור, ופנה אליו שבוודאי שכח שיום כיפור, והיהודי אמר שהוא זוכר שזה יום כיפור, ואז אמר לו רבי לוי יצחק שאולי הוא חולה בסכנה, אבל האדם אמר לו שהוא בריא. אז פנה רבי לוי יצחק לה' יתברך ואמר ריבונו של עולם תראה איזה בנים יש לך, שאפילו כאשר הם עושים את הדברים הכי לא טובים, הם לא משקרים ואומרים את האמת.
כמובן שהדברים מראים בקיצוניות, אבל הקו הזה שופע וחוזר בהמון תחומים, והיא הדרך שהדריכו אותנו חכמנו זכרונם לברכה, הוה דן את כל האדם לכף זכות.
קל מאוד לראות את הרע, את החסרון, אבל מראיה זו לא מתקדמים, אלא מתמלאים בכעס ובשנאה, ואין זה רצון ה' יתברך.
אנו חייבים לסגל לנו את העין הטובה, לראות את הטוב, והוא העיקר, לחיות את הטוב ולהשפיע טוב על העולם ועל הסובבים אותנו.
נכון שזו עבודה, אבל חשוב לדעת שעבודה זו היא שתקדם אותנו, היא תשנה לך את החיים שיהיו הרבה יותר טובים, הרבה יותר שמחים ומלאים בכוחות וברצונות לפעול.
אני מציע לך כשלב ראשון לנסות תרגיל, שכל אחד שאתה רואה לנסות למצוא בו 5 דברים טובים. נסה זאת במשך שבוע ותראה האם הדבר השפיע עליך.
מעבר לכך, חשוב ללמוד על הנושא, להעמיק בו ולאט לאט להפוך אותו לאופן החיים, לדבר הבסיסי של החיים.
להרבה אנשים מפחיד לעשות שינויים, להרבה אנשים חזרה בתשובה מאוד לא קלה, אבל אולי דווקא בגלל השינוי שעשית, אם תלמד תוכל לעזור להם בקושי הזה, שאין חכם כבעל נסיון.
שתהיה לך המון המון הצלחה
הרב יצחק גרינבלט.


שאלה אישית אחת נשאלה בהמשך לשאלה זו.

הרב יצחק גרינבלט

ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il