ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

מתי יצאו הקוצים אחרי המבול? | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


כ"ז אב תשע"ח

מתי יצאו הקוצים אחרי המבול?


רבנים שונים

שאלה:
שלום
1. רציתי לדעת אחרי המבול מתי יצאו עשבים וקוצים על הארץ? האם בחשוון? כמ"ש (ח’ ה’) "חודש העשירי... נראו ראשי ההרים", או לאחר חמישה חודשים שיצא נח מן התיבה (יד’) "בחודש השני... יבשה הארץ" בכסליו, כי רק אז היה שותל הזרעים ונטיעות בארץ, וזה לרבות קוצים ועשבים רעים? היינו האם האדמה היתה צחיחה לחלוטין? או שמא עצם טבעה של האדמה להוציא קוצים לפי קללת האדמה "קוץ ודרדר תצמיח לך" ולא הוצרך נח לשמור הזרעים של הקוצים ועשבים רעים עצמם?
2. כתוב בילקוט מעם לועז שנמרוד הרג את בני יפת והשאיר את בני חם להמרידם בה’, בעוד בני שם נשארו בארץ ישראל? האם בני יפת כלו מן העולם? או שנשארו מעט מהם לצאת מהם פרס ומדי?

תשובה:
שלום וברכה

1. וְהַמַּיִם הָיוּ הָלוֹךְ וְחָסוֹר עַד הַחֹדֶשׁ הָעֲשִׂירִי בָּעֲשִׂירִי בְּאֶחָד לַחֹדֶשׁ נִרְאוּ רָאשֵׁי הֶהָרִים:

ראשית בעניין 'החודש העשירי' נמצאו הדעות חלוקות (בראשית ח, ה) י"א שהוא חודש אב (עשירי לחודשי המבול והמבול החל במר חשוון ) (ראה רש"י) , י"א תמוז (ת"י, רמב"ן) וי"א שבט (ראב"ע) וכו'.

בעניין העשבים והקוצים נראה כי דינם כשאר כל גידולי הקרקע שנימוחו במימי המבול . י"א שבארץ ישראל לא היה מבול ולכן הצמחים שבארץ ישראל לא נמחו (ומשם הביאה היונה ענף עץ זית ונח את זמורתו וכו') וי"א שבא"י לא ירדו גשמים, אך מי המבול נכנסו גם לארץ ומחו את הצמחים, אך לא את העצים (ולכן נדרש נח להכניס עמו לתיבה זרעים וכו'). (רמב"ן בראשית ח, יא)

2. נמרוד לא הרג את כל בני יפת והם המשיכו לחיות אחריו. (בבלי יומא י ע"א "בני יפת גמר ומגוג ומדי ויון ותבל ומשך ותירס. גומר - זה גרממיא, מגוג - זו קנדיא, מדי - זו מקדוניא, יון - כמשמעו, תובל - זה בית אונייקי, משך - זו מוסיא, תירס; פליגי בה רבי סימאי ורבנן, ואמרי לה רבי סימון ורבנן. חד אמר: זו בית תרייקי וחד אמר: זו פרס" )

וברד"ק פירש מיהם בזמנו "בני יפת גמר - פי' רב סעדיה הוא אבי האומה הנקרא אלתרך, ומשך, פי' יוסף בן גוריון שהוא תושכאנא, שהם באמונת הנוצרים היום וראש אמונתם, כי רומה, היא בגבול תושכאנא. ותירס - אמרו רז"ל (ב"ר ל"ז) זהו פרס:ובני גומר אשכנז - אמרו שהם אלה אשר בארץ אלמניא: וריפת - פירש רב סעדיה שהם פריגה אשר בארץ צרפת".

הרב ניר טיבי


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il