ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט
סופ"ש "העצמה אישית". הירשמו לפני שהחדרים אוזלים!

מוכר שטעה במחיר | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


ד כסלו תשע"ט

מוכר שטעה במחיר


כולל דיינות בית אל

שאלה:
הזמנתי לעסק שלי פנקסי קבלות, שלחתי במייל את הדוגמה וביקשתי הצעת מחיר. בית הדפוס ענה לי שהמחיר הוא 600 ש"ח. אישרתי את ההזמנה. למחרת כתבו לי במייל שההזמנה מוכנה, ולקחתי אותה.
יום לאחר שלקתי את הפנקסים הנ"ל, פנו אלי מבית הדפוס שהיה לו טעות בחישוב, ומבקש עוד 250 ש"ח.
שאלתי לרב, האם אני חייב להוסיף לו את ההפרש שמבקש.
תודה


תשובה:
שלו' וברכה.
תשובה: על מנת לענות על שאלה זו צריכים אנו לדעת מספר נתונים, לכן אכתוב את הכללים לפיהם ניתן להבין את החיוב או הפטור ומתוכם תוכל להשליך למעשה בנידון ששאלת.
ככלל, כאשר נעשה מקח בין שני אנשים אם נעשתה טעות בדרישת התשלום באופן שיש פער של יותר משישית בין הרצוי למצוי המקח בטל. אלא שפער זה נמדד ביחס למחיר המקובל בשוק ולא ביחס למחיר אותו דורש נותן השרות.
לכן במקרה שלך עליך לבדוק בכמה כסף היית יכול להשיג את אותם קבלות במקום אחר ואם אכן יתברר לך שהמחיר הזול ביותר בו יכולת לקבל את הקבלות הנדרשות גבוה מהסכום אותו שילמת בפועל עליך לשלם את ההפרש לתובע.
לצורך דוגמא: אם תמצא אפשרות לרכוש את אותם פנקסים במקום אחר בסכום של 750 ש"ח אתה יכול לשלם לתובע 150 ש"ח ולא 250 ש"ח כפי שדרש.
דברים אלו ניתנים במטרה להביא לפניך את גישת ההלכה בשאיפה שתצליחו להגיע בניכם לפשרה המרצה את שני הצדדים.
מקורות:
1. שו"ע חו"מ סי' רכז סע' ד – מבואר דין טעות אשר גורמת לביטול מקח ושם מובאת מחלוקת בין השו"ע לרמ"א האם גם המאנה דהיינו אותו אחד שנהנה מהטעות יכול לחזור בו או לאו וכיון שגם השואל לא מעוניין בהחזרת הקבלות התשובה מתייחסת להסדרת התשלום בין הצדדים.
2. הקונה יכול לשלם לפי שער הזול שבשוק משום שיד המוכר על התחתונה – ב"מ דף עו ע"א שבכל מקום שבטלה הקציצה הולכים אחר השער הזול בשוק - שו"ע שלב, א.

בברכה,,
הרב ישי שריג

השאלה "מחיר לקבלות" נשאלה בהמשך לשאלה זו.


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il