ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

ברכות טז - ביאור שא' הגמ' "מאי איריא פועלים" | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


י אדר א' תשע"ט

ברכות טז - ביאור שא' הגמ' "מאי איריא פועלים"


הרב נועם דביר מייזלס

שאלה:
במסכת ברכות טז. מובאת מחלוקת בין רבן גמילאל לרבי יהושוע. "ר"ג אומר מתפללין שמונה עשרה ורבי יהושוע אומר מעין י"ח..." שואלת הגמרא לגבי רבי יהושוע "מאי איריא פועלים..." השאלה שלי היא... איפה רבי יהושוע דיבר על פועלים?? רבי יהושוע בדף כח:, במשנה, דיבר על כל אדם ולא מדובר שם בפועלים... וגם בפירוש שוטנשטיין כתבו: והתניא (בברייתא: פועלים מתפללים) מעין שמונה עשרה. איפה מצינו ברייתא שרבי יהושוע מדבר על פועלים? הרי רבי יהושוע מלכתחילה דיבר על כל אדם...?! רב תודות לרב

תשובה:
שלום ללומד היקר.
אכן רבי יהושע במשנה כח: אומר שמתפלל אדם בכל יום "מעין שמונה עשרה", הכוונה לכל אדם. ושאלת כבודו היא בעצם שאלת הגמרא. אולם יש לשים לב שיש שלב מקדים, הגמ' מנסה להעמיד את דברי הברייתא, שאומרת שפועלים מתפללים מעין שמונה עשרה, כשיטת רבי יהושע (משנה כח:) ובכך ליישב את הסתירא בין הברייתות לעיל. אולם כאמור הגמ' שואלת את שאלתכם: אם הברייתא נאמרה כשיטת רבי יהושע מדוע היא ציינה שזה דוקא בפועלים, הרי רבי יהושע במשנה מדבר על כל אדם. ובעקבות שאלה זו הגמ' מעמידה את הברייתא שמדברת על פועלים המתפללים מעין שמונה עשרה - כשיטת רבן גמליאל בלבד.

*הציטוט הראשוני (המח' בין ר"ג לר"י) שציטטתם, מקורו במשנה כח:, והגמ' בדף טז. אינה מקשה על דברי המשנה "מאי אריא" אלא על הנסיון להעמיד את הברייתא כשיטת רבי יהושע במשנה, אולם עדיין שאלתכם נכונה וזכיתם לכוון לשאלת הגמ' כאמור לעיל.

תמשיכו ללמוד ולהעמיק
בברכת התורה,


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il