ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

משחק ביד אליהו | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


ה תמוז תשס"ז

משחק ביד אליהו


כולל דיינות פסגות

שאלה:
לפני זמן מה הלכתי ליד אליהו ואזלו הכרטיסים. הייתי מוכן לשלם 50% יותר ממחיר הכרטיס, אולם כאמור כל הכרטיסים אזלו. לבסוף הצלחתי להכנס מבלי לשלם ועמדתי במדרגות (ולא ישבתי בכסא שאליו נמכרים הכרטיסים).

האם אני חייב לשלם למרות שלבעל המקום לא שום נזק כספי (כאמור כל הכרטיסים נמכרו), ואני מצד עצמי נסיתי לקנות וגם לבסוף עמדתי רק במדרגות ולא ישבתי בכסא, או שאני פטור משלם מהטעם של "זה נהנה וזה אינו חסר"?

תשובה:
כניסה ליד אליהו בעת ארוע מחייב בתשלום גם כאשר אזלו הכרטיסים והנך עומד ולא תופס מקום ישיבה, שכן הנך נהנה מהאולם ומן הארוע המתקיים בו.

אין מקרה זה דומה למקרה שהובא בב"ק כ' "זה נהנה וזה לא חסר פטור" שכן שם מדובר במשתמש בבית שאינו מיועד להשכרה וכן אין להחשיב את ההנאה ממנו כהנה ממונית המחייבת בתשלום, אולם במקרה שלנו הרי הנך נהנה מדבר שיש לו ערך ממוני שגובים עליו תשלום. העובדה שאין גובים על מקומות שאינם מקומות ישיבה היא בגלל שלא רוצים שיכנסו לשם עוד אנשים, ולא בגלל הסכמה.

למעשה נראה, שלמרות שהכניסה היא אסורה ובכלל "לא תגזול" וראוי לעשות על כך תשובה, הנך פטור מתשלום שכן בעלי האירוע מתייאשים מגביית התשלום מכל ה"מתפלחים" למיניהם.

הרב חננאל פאטשינו.


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il