ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט
עזרו לנו להמשיך בהפצת התורה. אנו עדיין רחוקים מאוד מהיעד!

שאלות בנושא דתיים לאומיים וחרדים | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


י אדר ב' תשס"ח

שאלות בנושא דתיים לאומיים וחרדים


הרה"ג זלמן מלמד שליט"א

שאלה:
שלום, יש לי מספר שאלות:

1) תוכלו לפרט את עיקרי ההבדלים בין הזרם החרדי לזרם הדתי-לאומי? מאיזו נקודת זמן בהיסטוריה חלה ההתפצלות הזו?
2) עד כמה מרכזי נושא ארץ ישראל בקרב הזרם הדתי-לאומי, ביחס לשאר נושאי היהדות (אמונה,מצוות וכו’) - לעיתים נראה שלנושא ארץ ישראל ניתנת חשיבות יתר על שאר הנושאים.
3) ניכר שאין כמעט פעילות של החזרה בתשובה בקרב הזרם הדתי לאומי. איכשהו, אני תמיד נמשך למקורות חרדיים, כי הם פשוט זמינים יותר. מדוע זה?
4) מעיון באתר הזה ובאתר של מרכז הרב, נראה שהראי"ה הוא עמוד שידרה משמעותי ביותר בזרם הדתי-לאומי. והאמת היא שקצת קשה לי עם זה שהכל מתבסס על אדם אחד. מה מקור הסמכות שלו? האם הוא גם נתון לביקורת?

תשובה:
א. הזרם הדתי-לאומי רואה את התקופה הזו של חזרת עם ישראל לארץ ישראל ושחרור הארץ מעול גויים כתהליך של גאולה וקידוש ד' כאשר עם ישראל שוב אינו במצב הנורא שהיה בגלות.
ב. מצות ישוב ארץ ישראל היא מצוה גדולה ששקולה כנגד כל המצות כך אמרו חז"ל. כל המצות עיקר קיומם הוא בארץ ישראל. אין מצות ישוב ארץ ישראל עומדת במקום מצות אחרות אלא המגמה היא שלמות קיום המצות כולן בארץ ישראל.
ג. הרב הראי"ה זצ"ל היה מקובל על רוב גדולי ישראל והוא לא היה יחיד בהשקפתו על ארץ ישראל.
ד. הגיע העת לא לחפש מי עושה יותר ומי עושה פחות בכל תחום לכבוד שמו ית' אלא לעבוד ביחד כל שומרי התורה והמצות לקירוב כל ישראל לאבינו שבשמים ולקירוב הגאולה בקיבוץ כל הגלויות וישוב כל ארץ ישראל.


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il