ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

האם אהבה היא תנאי לחתונה? | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


כ"ו סיון תשס"ט

האם אהבה היא תנאי לחתונה?


הרה"ג זלמן מלמד שליט"א

שאלה:
האם צריך לאהוב את בת הזוג לפני החתונה או שאפשר להתחתן אם יש שאיפות דומות, רקע משותף, רמה דתית דומה וכו’ ולחכות שהאהבה תגיע אח"כ?
(יש את יעקב שהתחתן עם רחל מתוך אהבה ויש את יצחק שקודם התחתן עם רבקה, הביאה לביתו ורק אח"כ אהבה).

ועוד שאלה בעניין מכב’ הרב, האם זוג בכלל חייב שתהיה אהבה בינו, ז"א זוג שהתחתן עם שאיפות משותפות ורקע דומה וכו’, והוא מסתדר יופי כולל חלוקת תפקידים בינו וכד’. האם חייב שיהיה גם רגש נוסף שיהיה ביניהם או שזה מספיק לזוגיות טובה? ומה עושים אם לא מרגישים את הרגש הזה אחרי זמן מהנישואים - חייבים להתגרש?

תשובה:
בנין משפחה שלם הוא כאשר יש גם שאיפות משותפות וגם התאמה וגם אהבה. המאירי אומר גדר האהבה שווי הדעות כלומר כאשר יש מטרה משותפת זה בסיס איתן לאהבה. וככל שהמטרה יותר גדולה ויותר ממלאה את הלב כך האהבה יותר גדולה והמטרה לבנות בית של תורה מלא תוכן ולגדל ילדים בדרך התורה היא מטרה גדולה מאד. אך האהבה בין בני זוג צריכה להיות לא רק בשכל אלא גם בלב.
אם בני הזוג בטוחים שהאהבה תבוא אפשר להתחתן מפני שהיא כבר קיימת אך עדין לא גדולה וחזקה.

אהבה אפשר ללבות ולהעצים. התורה מצווה אותנו לאהוב - "ואהבת לרעך כמוך", "ואהבת את הגר". הווי אומר שהמח שליט על הלב ואפשר לפתח אהבה. וזאת על ידי התבוננות במעלות ובתכונות הטובות של בן הזוג ועל ידי ראיית המעלות של היחד. ואפשר וצריך לקדם ולחזק את הקשר את ההבנה את האמון ואת האהבה בכל בחינותיה בקשר הנפשי והממשי. וככל שעושים זאת הבריאות המשפחתית מתחזקת. ויותר זוכים להשראת השכינה. ויותר מצליחים בכל המעשים. ואם בני זוג לא מצליחים לפתח רגש אהבה עמוק ביניהם בעצמם, טוב יעשו שיעזרו ביועץ טוב.


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il