ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

טלית מצוייצת בקידוש החודש | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


כ"ד שבט תשע"ב

טלית מצוייצת בקידוש החודש


הרב יאיר וסרטיל

שאלה:
שלום רב!

בפסיקתא דרב כהנא, פסקא ה אות טו נכתב כך : נתעטף הקב"ה בטלית מצוייצת והעמי’ למשה מיכן ולאהרן מיכן וקרא למיכאל וגבריאל ועשה אותם כשלוחי החודש ואמ’ להם כאיזה צד ראיתם את הלבנה לפני החמה לאחר החמה לצפונה לדרומה כמה הוא גבוה ולאין הוא נוטה הידי רחב א’ להם כסדר הזה שאתם רואים כך יהו בניי מעברים את השנה למטן על ידי זקן ועל ידי עדים ועל ידי טלית מצוייצת:

עברתי על מקורות באינטרנט ולא מצאתי שום דבר על טלית מצוייצת. כלומר מקורות יש אבל לא הסבר מהי הטלית המצוייצת ואיך היא שונה מטלית רגילה או לא מצוייצת. וכמובן בהקשר לפסקא למעלה, למה עיבור החודש דווקא בטלית מצוייצת?

תודה רבה!

תשובה:
טלית סתם בלשון חז"ל משמעותה בגד ולא הטלית בה אנו מתעטפים בשעת התפילה, ולפיכך כאשר מדברים על טלית עם ציציות מזכירים "טלית מצוייצת".
לגבי משמעות הטלית בשעת קידוש החודש, בהמשך המדרש נאמר: "אמר להם כסדר הזה שאתם ראיתם כך יהיו בני מעבירים את השנה למטן ע"י זקן וע"י עדים וע"י טלית מצוייצת", ולפיכך נראה לי שמטרת הטלית היא בגד המכבד את המעמד וכעין שכתוב ששליח הציבור יתעטף בטלית משום כבוד הציבור (ראה למשל שולחן ערוך הרב אורח חיים סימן יח סעיף ד: "כל העובר לפני התיבה אפילו לומר סליחות ותחנונים צריך להתעטף בטלית גדול מפני כבוד הציבור ואפילו לומר קדיש יתום יש מי שאומר שצריך להתעטף ולכן מותרים להתעטף אפילו בלילה דהדבר ידוע שאין מתכוונים לשם מצות ציצית אלא מפני כבוד הציבור"), ובמילים אחרות הטלית כאן מהווה תחליף ל"פראק" אותו נוהגים הדיינים ללבוש.

בברכה,


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il