ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט
סופ"ש "העצמה אישית". הירשמו לפני שהחדרים אוזלים!

חכמת שלמה המלך | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


ט"ו כסלו תשע"ד

חכמת שלמה המלך


הרב רפאל וסרטיל

שאלה:
שלום לרב.
כתוב על שלמה המלך שהיה חכם מכל האדם "וַיִּתֵּן אֱלֹהִים חָכְמָה לִשְׁלמה וּתְבוּנָה, הַרְבֵּה מְאד; וְרחַב לֵב כַּחוֹל אֲשֶׁר עַל-שְׂפַת הַיָּם. וַתֵּרֶב חָכְמַת שְׁלמה, מֵחָכְמַת כָּל בְּנֵי קֶדֶם וּמִכּל חָכְמַת מִצְרָיִם. וַיֶּחְכַּם מִכָּל הָאָדָם, מֵאֵיתָן הָאֶזְרָחִי וְהֵימָן וְכַלְכֹּל וְדַרְדַּע, בְּנֵי מָחוֹל; וַיְהִי שְׁמוֹ בְכָל-הַגּוֹיִם סָבִיב. וַיְדַבֵּר שְׁלשֶׁת אֲלָפִים מָשָׁל; וַיְהִי שִׁירוֹ, חֲמִשָּׁה וָאָלֶף. וַיְדַבֵּר עַל-הָעֵצִים, מִן הָאֶרֶז אֲשֶׁר בַּלְּבָנוֹן, וְעַד הָאֵזוֹב אֲשֶׁר יצֵא בַּקִּיר; וַיְדַבֵּר עַל-הַבְּהֵמָה וְעַל-הָעוֹף, וְעַל-הָרֶמֶשׂ וְעַל-הַדָּגִים. וַיָּבאוּ, מִכָּל-הָעַמִּים, לִשְׁמעַ, אֵת חָכְמַת שְׁלמה מֵאֵת כָּל מַלְכֵי הָאָרֶץ, אֲשֶׁר שָׁמְעוּ אֶת-חָכְמָתו"
אם שלמה המלך, היה כל כך חכם מדוע הוא לא הצליח לפתח את העולם כפי שאנו חיים בו היום למשל יצירה של חשמל, מנועים, מכוניות, רפואה מתקדמת, מחשבים, טלפונים ועוד ועוד?ֹ
תודה רבה.


תשובה:
לשואל שלום,

דומה שאכן יכול היה שלמה המלך בחכמתו הרבה להגיע לכל אותן תגליות שאליהן הגיעו חכמי הדורות, אלא שלצד החכמה האנושית ישנה השגחה אלקית הקובעת איזה גילוי ראוי וכדאי לדור זה או אחר.

בברכה נאמנה


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il