ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

לקנות עיתון חילוני לסבתא לא דתייה | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


ב אדר א' תשע"ד

לקנות עיתון חילוני לסבתא לא דתייה


הרב יצחק גרינבלט

שאלה:
היום (יום שישי) סבתא שלי ביקשה שאקנה לה עיתון חילוני מהמכולת, היא לא דתייה. לא ידעתי מה לעשות ובסוף קניתי, כי חשבתי שאולי היא לא תקרא בהם בשבת, עוד לא חצות היום ויש מי שמתיר לקרוא חלקים מסוימים. וידעתי גם שאם לא אקנה יתחילו לחשוב שאני מחמיר וזה.. אם היא תקרא את זה בשבת, זה אשמתי? זה נחשב גם חילול שבת שלי? או איסור אחר? מסייע לעוברי עברה או משהו כזה?

תשובה:
ב"ה
שלום רב.
קראתי את מכתבך ומאוד הבנתי אותך. אתה כל כך רוצה טוב, כל כך משתדל, ובכל זאת נתקל בקושי כזה, ובמצב כזה.
הרגישות שלך מאוד טבעית ומגלה על רצונות טובים ועל חשיבה טובה, אך האמת היא שאתה בסדר גמור ולא צריך לדאוג.
ראשית חשוב לדעת שלפי ההלכה, אתה לא מכשיל את הסבתא שלך, שכן היא בוגרת ואחראית לעצמה, ואתה לא מחייב אותה לעשות משהו אסור. אף שאתה קונה את העיתון אין בכך הכשלה שלה, שהחיוב של מכשיל אחר הוא רק כאשר יש קשר ישיר למעשה האסור, וכאן הקשר לא מחייב.
הואיל ואין בכך איסור ישיר, נכון לשקול את הדברים הנלווים לכל המעשה שאתה עושה. חשוב מאוד שזו מעלה גדולה לשמח את הסבתא, זהו חסד גדול ויש בכך קידוש ה'. חשוב מאוד לשמוח אחרים, ובפרט קרובי משפחה. במעשה זה של קנית עיתון, אף שהוא ממש פשוט וקל יש בו זכויות גדולות.
ממקרה זה חשוב מאוד לדעת ללמוד משהו מאוד מרכזי. בחיים שלנו אנו צריכים ללמוד להסתכל חיובי, ללמוד לראות את הטוב, ולדעת לחשוב נכון על הדברים. מציאות זו דורשת התעלות, הסתכלות רחבה, שיש בה המון גדלות והמון אמת גדולה. אני מאמין שמההתמודדות הזו תצא גדול יותר ושלם יותר, ובעזרת ה' תזכה גם לקדש את ה' בכל המעשים שלך.
שתהיה לך המון הצלחה
הרב יצחק גרינבלט.

הרב יצחק גרינבלט

ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il