ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

מי אמר שיש אלוקים? | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


י"ח אייר תשע"ה

מי אמר שיש אלוקים?


הרב יצחק גרינבלט

שאלה:
בזמן האחרון אני מפחד ממחלות וכל הזמן חושב על האמונה, אם יש אלוקים או אין אלוקים. כל יום אני מתפלל, מניח תפילין כל בוקר, ואני ממש רוצה להאמין שמישהו שולט בעולם וזה הקדוש ברוך הוא. אבל אין לי הוכחה ואני מאמין שהוכחה תקרב אותי לקב"ה ואני יתחזק מאוד אם אתם יכולים להביא לי הוכחה, אני ממש יתחיל להתחזק ולא לפחד מכלום.

תשובה:
ב"ה
שלום רב.
שמחתי מאוד לקבל את מכתבך, וממש הבנתי אותך.
זה ממש נורא להרגיש כל הזמן פחדים, לחשוש ממחלות, זה ממש פוגע באדם, ומאוד חשוב להתגבר על הדבר הזה.
חשוב מאוד שאדם יסגל לעצמו הסתכלות חיובית, לחיות חיובי, לחשוב חיובי, להסתכל על הטוב ולפתח אצלו את הטוב. הפחדים האלו הורסים את החיים של האדם, ממש משתקים אותו מכל דבר שוא מסוגל לעשות וממש נותנים לאדם תחושה מאוד לא טובה.
חשוב מאוד לבדוק מאיפה מגיעים הפחדים האלו, עד כמה הם משפיעים על החיים שלך, ואיך אפשר לשכלל את טוב החיים ולהפוך אותם להיות שמחים וזורמים.
לדעתי שאלה זו לא תמיד קשורה לאמונה בה'. היא שאלה של בנין חיים, של עבודה של האדם עם עצמו, ולפעמים אם היא מגיעה למצב קיצוני היא דורשת התערבות של איש מקצוע שיעזור לאדם.
ביחס לאמונה בה' זה דבר שאפשר ושחשוב ללמוד. אמנם יש דברים מאוד טובים שאפשר לקבל באינטרנט, אך חשוב מאוד לדעת שבימה זו היא בימה מאוד מצומצמת ובדברים שבהם מבוססים החיים שלנו, אסור לנו לבנות על כלי זה.
דוגמא לדבר, אדם שרוצה להיות רופא, ודאי לנו שאנו לא נרצה ללכת לרופא שמרפא דרך האינטרנט, או יתר מכך, אדם שלמד באינטרנט להיות רופא. אנו מבינים שרופא צריך להיות מישהו רציני, שישקיע ברצינות כי מדובר בחיים שלנו, ובהם לא נסתפק במשהו חלקי אלא נעשה את המאמץ להגיע למשהו הטוב ביותר והשלם ביותר.
כך גם ביחס לאמונה בה'. האמונה בה' משנה את כל החיים של האדם, נותנת להם משמעות אחרת, ומכניסה את האדם למסגרת חיים אחרת לגמרי. לכן למרות שאפשר לכתוב תשובות כאלו ואחרות, על הוכחות למציאות ה'. חשוב לי שלא תישאר בשלב זה, אלא תמשיך הלאה, תלך למקום ששם אפשר ללמוד באופן רציני את הנושאים האלו, ותזכה לבנות לך כלים לבחינת הדבר, לבירור רציני ומשמעותי של הדבר החשוב כל כך בחיים שלנו.
אם תרצה, אשמח לעזור לך בהפניה למקום שבו תוכל ללמוד, לפי משאת הפנאי שלך, ותוכל להתקדם ממש באופן רציני.
ביחס להוכחות למציאות ה', תוכל למצוא המון מקורות וחומר במרחבי האינטרנט, בחיפוש קל ואינני רואה צורך להרחיב בדברים שאחרים הרחיבו.
שיהיה לימוד פורה, ואשמח שתחזור אלי עם פרטים שלך ואוכל לעזור לך באופן מעשי.
בברכה
הרב יצחק גרינבלט.

הרב יצחק גרינבלט

ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il