ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

נפילות בשמירת העיניים | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


ז שבט תשע"ו

נפילות בשמירת העיניים


הרב יאיר וסרטיל

שאלה:
אני נופל פעמים רבות בשמירת העיניים ואחר כך זה מוביל גם לראיית קרי בלילה. אני מרגיש שהלימוד שלי והתפילה לא שווים כלום. כל פעם אני מנסה לקום ונופל מחדש. מה לעשות??

תשובה:
עצם הפנייה שלך כבר מראה שאתה רוצה בכל מאוד לצאת מזה וזה חשוב מאוד.
התסכול שלך אכן מובן, אך דע לך שאם באמת אתה רוצה לצאת מזה הדבר הכי חשוב הוא להסתכל על הטוב תמיד. היצר הרע הוא זה שמנסה כל הזמן לשכנע שאתה גרוע ולא שווה כלום, שכל התורה והתפילות שלך הן רק מהשפה ולחוץ והן לא אמיתיות. זהו שקר גס של יצר הרע שמנסה להפיל אותך ביאוש. אל תקשיב!
יש לך גם המון מעשים טובים, והעובדה שיש לך יצר הרע גדול בתחום הזה לא מורידה שום דבר משאר מעשיך הטובים. דוקא בגלל שיצרך גדול שכרך עצום על כל פעם שאתה מצליח להתגבר. אתה צריך להסתכל גם על ההצלחות. כל אחת מהן שווה זהב. זו הדרך היחידה לצאת מן הבוץ.
כמובן במקביל עליך לראות אלו מצבים גורמים לך ליפול ולכתוב לעצמך מה אתה עושה כדי לא להגיע אליהם. למשל תחליט שאינך גולש באינטרנט לעולם כשאין עוד מישהו איתך. תנהג בהלכות יחוד בינך למחשב כמו שההלכה מצריכה לגבי יחוד עם אישה.
אל תתעסק יותר מידי עם הכאב על הנפילות אלא תתמקד בעשייה החיובית. כשממלאים את הלב בתורה, באהבת ה', בקדושה - הוא לא נשאר פנוי לדמיונות והרהורים. תבנה לעצמך תוכנית להוסיף עוד זמן ללימוד התורה ותקבל על עצמך אתגרים שימשכו אותך ויגרמו לך להיות שקוע בהם, כמו למשל סיום מסכתות, לימוד משניות בעל פה, או כל דבר שאתה מכיר בעצמך שיתן לך מוטיבציה להשקיע בו.

במקרים של נפילות חוזרות ונשנות באינטרנט כדאי מאוד לפנות לארגונים דתיים שמטפלים בהתמכרויות לנפילות באינטרנט כמו רטורנו, עצת נפש, שמור עיניך ועוד. הם עזרו לרבים לצאת מזה.

עלה והצלח!
הרב יאיר וסרטיל


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il