ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

שכנים | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


כ"ג אייר תשע"ו

שכנים


הרב משה מאיר אבינר

שאלה:
שלום
אנחנו גרים בבית קרקע, בכניסה לבית יש שביל ואחריו שטח עם צמחיה לא צפופה ומאחוריו גדר אטומה של החצר האחורית של השכנים.
אנחנו עם ילדים והם בונים מחנה ואוספים בקבוקים וגם אנחנו לפעמים שמים שם לבנים וכל מיני חפצים בדרך לבפנים או לבחוץ וכדומה..השכנה מתלוננת שזה מפריע לה, ואנחנו שואלים מה אומרת ההלכה?
שמצד אחד מדובר בצידי רשות הרבים ולא בביתנו הפרטי ומצד שני זה לא אמור להפריע לה ויותר נראה שזה בעיקר מפריע לה בראש ,מכיוון שבפועל היא לא רואה את הבאלגן לא מהחצר ולא מהחלון והיא צריכה ממש לצאת מהבית וללכת במיוחד מאחורה כדיי שזה יפריע לה. ראוי לציין שאנחנו מנסים לשמור על הסדר וגם יש הרבה אנשים ששמים בשטח כזה שמול הבית שלהם ספסל ועציצים וכו..האם אנו מחויבים להתחשב בשכנה וכן לגבי משחק של הילדים בכדור ברחבה שבין הבתים האם מותר ובאיזה שעות ומה קורה אם פעם בשבועים בערך הכדור יכול לעוף לתוך החצר וזה ממש מפריע לה האם מפני זה הם יצתרכו להפסיק לשחק?

תשובה:
בס"ד
שלום וברכה:
א) הסתכלנו בחוקי העזר של עירית מצפה רמון ונראה שאין ביכולתה של השכנה למחות בילדיכם לשחק בבקבוקים מאחורי ביתה. (אם היא תודיע למועצה והמועצה תחליט שזה מכער את העיר ותודיע לכם לפנות תהיו חייבים לפנות).

ב) אין האשה יכולה מחות בילדים לשחק בכדור אם לא נגרם נזק ממשי ממשחק זה, כיוון שהפרעה של פעם בשבועיים אינה נחשבת נזק. אבל יש להשתדל למנוע את התופעה.

הרחבה:
א) יש מקור לכך שניתן למחות במי שמכער את פני העיר. הגמרא בבא בתרא כד: אומרת שמרחיקים את האילן מהעיר 25 אמה מפני נויי העיר ורש"י מסביר "ונמצא האילן עומד והעיר מגונה ואין זו תפארת ארץ ישראל". ובית יוסף כתב שדין זה רק בארץ ישראל (כיום לא נאסור לטעת עצים מפני שאנו מחשיבים זאת ליפה). אך נראה שכדי להגדיר מה נחשב יופי ומה לא יש לבדוק מה מנהג המקום וכיוון שבחוקי העזר דבר זה מותר אין לאסור.

ב) הגמרא (בבא בתרא כג.) אומרת שאם נגרם צער לשני ברמה שהוא לא מסוגל לסבול זאת ניתן למחות במזיק וכן פסק השו"ע (חו"מ קנה לט) אך נראה שכאן אין רמה זאת. ולכן: הואיל והילדים אינם מתכוונים לצער, והצער לא ודאי ואיננו גדול אין למחות אך יש להשתדל למנוע לצער כמה שאפשר.

בברכה:
הרב משה מאיר אבינר


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il