ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

גזל ונזיקין | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


י"ד אייר תשע"ו

גזל ונזיקין


הרב יהודה אודסר

שאלה:
שלום לכבוד הרב,
בעלי דירה שגובלת בדירתי משכירים אותה אעפ"י שיש בה בעיות קשות של צנרת רקובה, רטיבות ועובש שלא מטופלות על ידם.
השוכרים הקודמים יצאו ממנה כשהתגלו הבעיות ומשראו שהבעלים מזניחים אותם. כעת הדירה מוצעת שוב להשכרה. העובש בקירות מוסתר מאחורי ארונות. והחלונות פתוחים לרווחה כדי להסוות את הריח. איך עלי לנהוג אל מול העוול הזה? האם להזהיר את השוכרים הפוטנציאלים שמגיעים גם בנוכחות הבעלים? גם לאור העובדה שהבעלים אנשים כוחנים שעלולים לפגוע בי באיזשהו אופן?
אודה לדעת תורה.

תשובה:
אם ברור לך שיש כאן עוול וניסיון להפיל בפח שוכרים תמימים, עליך לומר להם בצורה עניינית שכדאי מאוד לבדוק את נושא הרטיבות, העובש והצנרת בדירה הזאת.
מקור לדבר ניתן ללמוד מדברי הרמב"ם, שהועתקו אף בשולחן ערוך חושן המשפט סימן תכ"ו: "הרואה את חברו טובע בים וכו' או חיה רעה באה עליו או ששמע עכו"ם או מומרים מחשבין עליו רעה או טומנים לו פח, ולא גילה אוזן חברו, וכיוצא בדברים אלו, עובר על לא תעמוד על דם רעך". מכאן שהיודע שרוצים להרע לחברו מחויב להודיעו קודם שייכשל בו.
ובשו"ת חלקת יעקב (אבן העזר סימן ע"ט) דייק מהוספת הרמב"ם "וכיוצא בדברים אלו", שבין אם הכוונה היא להרע ובין אם היא להנאת המרמים עצמם (כגון שאלתך, שמטרתם היא רק להרוויח כסף), כל עוד יש מכשול ומוקש – יש חיוב מדין "לא תעמוד על דם רעך" להודיע לאדם טרם ייכשל בדבר.


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il