בית המדרש

  • פרשת שבוע ותנ"ך
  • וישב
לחץ להקדשת שיעור זה

לימוד השיעור מוקדש לעילוי נשמת

ר' אברהם בן דוד

יוסף ואחיו - המתנחלים והשמאל

undefined

הרה"ג זלמן ברוך מלמד שליט"א

ט' בכסלו ה'תשנ"ד
2 דק' קריאה

מעשה אבות סימן לבנים. מה שקרה בין יוסף ואחיו סימן הוא למה שיקרה לעם ישראל במשך הדורות וגם קורה בדורנו. יוסף חולם "והנה אנחנו מאלמים אלומים בתוך השדה". וזה מזכיר את המזמור: "בשוב ד' את שיבת ציון היינו כחולמים", ובהמשך המזמור: "בוא יבוא ברינה נושא אלומותיו ". יוסף חולם שיש לו תפקיד בכיר בין האחים וזה גורם לאחיו לקנא בו ולשנוא אותו.
גם בדורנו המתנחלים חולמים על גאולת ישראל, חולמים חלומות משיחיים, והשמאל שונא אותם ואת חלומותיהם. יוסף מבקר את אחיו, יש לו דרישות מוסריות גבוהות והוא מביא את דיבתם הרעה אל אביהם. יוסף אהוב על אביו, ואחיו שונאים אותו "לא יכלו דברו לשלום". גם המתנחלים אידיאליסטיים חלוצים מוכנים להקריב למען העם והארץ, הם אנשים ערכיים מחנכים את הנוער שלהם לערכים, למידות טובות ולהקרבה. זה מעורר קנאה ושנאה, והשנאה כל כך עמוקה שהשמאל לא מוכן להיפתח לערוצי הדברות עם המתנחלים.
השנאה של אחי יוסף כל כך גדולה שהם רוצים להיפטר ממנו ומשליכים אותו אל אחד הבורות, אף על פי שיש בו נחשים ועקרבים, ולבסוף גם מוכרים אותו לישמעאלים. הם אומרים נראה מה יהיו חלומותיו. גם השמאל מסכן את המתנחלים, כביכול למען מטרה נעלה, כמו שחשבו אחי יוסף. השמאל מוסר את ישובי המתנחלים לישמעאלים, ואומר נראה מה יהיה על חלומותיהם של המתנחלים על ארץ ישראל השלמה. אך כאז כן עתה והאלוקים חשבה לטובה. אז התקיימו חלומות יוסף וגם עכשיו יתקיימו חלומות המתנחלים וחלום ארץ ישראל השלמה יהיה למציאות.
הגאון מוילנא אומר: נאמר על יוסף "ויכר את אחיו והם לא הכירוהו". כך גם כל תכונותיו של משיח בן יוסף שלא מכירים בהם. זהו מעשה שטן שמסתיר את תכונותיו ואין מעריכים את תפקידו ומזלזלין בו בעונותינו הרבים . ומוסיף ואומר: כידוע אויבי ד' ואויבי ישראל צוררים את הפעולות של אתחלתא דגאולה, שהם בנין הארץ וישובה וקיום המצוות בה. וזה שכתוב: אשר חרפו עקבות משיחך.
ואנו אין לנו אלא להישען על אבינו שבשמים ועל רצונו שאנו נעסוק באתערותא דלתתא ולעמוד איתן נגד כל ההפרעות והחרופין. ולבסוף הכול יהפך לטובה כמו שראינו אצל יוסף.
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il