ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט
סופ"ש "העצמה אישית". הירשמו לפני שהחדרים אוזלים!

פרשת השבוע - ויקהל פיקודי

בית מדרש פרשת השבוע חומש שמות ויקהל Bookmark and Share
גירסת הדפסה
שלח לחבר

ניסן התשע"ג

פרשת השבוע - ויקהל פיקודי


נערך על ידי הרב

מוקדש להצלחת
עם ישראל

ספר שמות שהחל בדרמה גדולה רק לפני חודשים ספורים, מסתיים השבוע בנימה כביכול 'משמימה' למדי ולכאורה 'טכנית' בלבד. התורה שוב סוקרת בפרוטרוט את בניית המשכן ומציגה חשבון מדויק של החומרים שבהם נעשה שימוש בבנייתו.
מפרשים בכל הדורות הרבו לעסוק בפרשיות האלה של התורה הקדושה, שכל מילה וכל אות בה נצחית, במאמץ להצדיק את החזרה הזאת, המיותרת, רק לכאורה כמובן. לא ננסה כאן אפילו לסקור את כל הגישות השונות שמנסות להסביר מדוע היה צורך בחזרה הזאת. כולן משביעות רצון, ובכל זאת לא לגמרי מניחות את הדעת.
לי בוודאי אין תובנה גדולה או הברקה בעניין זה, אך יש רעיון ברור שכל המפרשים מסכימים עליו, רעיון שנגזר מהסקירה החוזרת הזאת של בניית המשכן.
המשכן התאפיין בתכונה נסית: הוא נבנה בדיוק מושלם לפי התוכנית המקורית. פעמים רבות בחיים אנשים או מוסדות מנסים לבנות מבנים, להקים ארגונים או לתכנן תוכניות שיביאו תועלת רבה לחברה לאחר שיושלמו. רק במקרים נדירים, אם בכלל, המוצר המוגמר מתאים בדיוק לתוכניות המקוריות ולכוונות האמיתיות של אלה שתכננו או יזמו אותו.
כל התוכניות של בני האדם נאלצות לעבור תמורות, שינויים, ולעתים אפילו להתבטל לגמרי. התוכניות למשכן, שבאו ממצוות האל, לא היו חשופות לשינויים כאלה. לכן בצלאל ואהליאב ובני ישראל קיבלו שבחים על דבקותם הקפדנית בתוכניות המקוריות לבניית המשכן שניתנו למשה.
כל פרט בבנייה של המשכן נסקר בפרשיות השבוע. הבנאים ערים לחשיבות של כל פרט בעבודתם. כל בורג או מסמר או קרס חסר עלולים להוליד אסון בעתיד. זה נכון בחיי החולין, וזה נכון שבעתיים כשמדובר באופי המוסרי והרוחני של הפרט או הקהילה. רק כשכל הפרטים נמצאים אפשר לראות את האדם השלם, או הפרויקט השלם.
אמן, בין אם בתחום הציור או המוזיקה, תמיד נמדד בדקויות ובפרטים. ההימנעות מקיצורי דרך שתמיד מובילים לעליבות ודלות היא סימן ההיכר של אמן מחונן באמת. משה מספר לנו באהבה על כל חומר וחפץ שהפך לחלק מהמשכן. לפי הקבלה, כל פרט קטן בבניית המשכן משפיע על העולם כולו.
זה רק מדגיש את חשיבות הפרטים כשמדובר במשכן. המשכן איננו עמנו עוד באופן גשמי, אך הלקחים שנלמדים ממנו והגדולה שלו עדיין מלווים אותנו בתורה שאנחנו לומדים ובמערכת הערכים של העם היהודי. כשקוראים את התיאור של התורה למשכן ולומדים את העקרונות שהוא מייצג, פתאום המשכן מתעורר לחיים ומשפיע על כל אחד מאתנו כפרט ועל כולנו כאומה.
חזק חזק ונתחזק
שבת שלום,
הרב דוב בערל וויין
חזרה למעלה

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il

בית המדרש החדש נמצא בתהליכי בנייה סופיים,
בוא ותתחדש אתנו בגירסת הנסיון!אל תציג לי הודעה זאת שוב