בית המדרש

  • משפחה חברה ומדינה
  • מאמרים נוספים
לחץ להקדשת שיעור זה

סדר יום חדש

צריך לחדול מההתעסקות הבלתי פוסקת בנושא הפלשתיני, ולחתור ליישום מטרותיה המקוריות של המדינה: קליטת עלייה והידוק הקשר עם יהדות התפוצות; תוכנית אלטרנטיבית.

undefined

הרה"ג זלמן ברוך מלמד שליט"א

סיוון תשס"ד
2 דק' קריאה
המצב בו אנו נקראים חדשים לבקרים 'לכבות שרפות' כפינוי מאחזים, גוש קטיף וכו', הינו מצב מתסכל לכולנו. ברור כי אנו חייבים לתקוף את הבעיה מכיוון אחר, יסודי יותר. בשורות הבאות מוצעת תוכנית ברוח חדשה, רעננה. תוכנית העשויה לחדור היטב, וביחוד לחברי הליכוד והימין בכללו.

הקושי הגדול בכל ההתייחסות לנושא הטרור הוא בכך שהכל מבינים שאין פתרון יסודי לטרור שניתן לבצעו כעת. זאת מפני שהטרור הערבי נובע ממקורות דתיים - לאומיים וכך, להבדיל, גם שאיפותיהם של עם ישראל. נוצר מצב שהמלחמה בין העמים לא ניתנת לפתרון ע"י מלחמת פרווה וגם לא ע"י שיחות עימם. לכן, למשל, בחר רה"מ אריאל שרון בדרך שאין בה בעצם שום קשר לערבים, אולם הוא בחר בדרך בה נוהג אדם מיואש - התאבדות. שרון חיפש דרך לצאת מהדרך ללא מוצא רק בגלל התחושה הציבורית שחייבים למצוא פתרון לבעיית הטרור, וזאת למרות שאין לה פתרון מעשי .

הנושא הפלסטיני מעסיק את המדינה כולה בצורה חולנית, ותורם יום יום להגדלת המחלוקות והפירודים בעם. הגיע הזמן שנפסיק כל הזמן להתעסק בבעיה זו ונתחיל לדון איך מקדמים את המדינה לאפיקים בונים ומקדמים. יש לנו בעיות רבות (לצערנו...) שלמדנו 'לחיות איתם' ולא להתעסק בהם השכם והערב, כגון תאונות דרכים (בהם יש יותר הרוגים מאשר מהטרור), מחלות שונות ומשונות, סמים ועוד. ישנם גורמים המתעסקים בכל בעיה כזו אבל אין התייחסות ציבורית מתמדת לבעיות אלו מפני שהכל מבינים שאין פתרונות מוחלטים.

את דרכי ואופני המלחמה בטרור יש להשאיר בידי צה"ל , בדיוק כפי שתאונות הדרכים מטופלות על ידי משרד התחבורה וכן הלאה.

הנושא המרכזי צריך להיות אותו הנושא שבגללו המדינה הוקמה - לחזור למגילת העצמאות! לחשוב איך מקשרים את יהודי התפוצות לארץ. איך מעודדים עליה, איך קולטים את העלייה הגדולה הצפויה לבוא, חיזוק הקשר של 'היורדים' לארץ ועוד.

דיון ציבורי נרחב בשאלות אלו ועוד וחקיקת חוקים ברוח זו, יכולה להוליד רוח חדשה בעם, רוח של התקדמות ואחדות. ממילא בטווח הארוך הבעיה הערבית תיפטר, על ידי כך שאנו נהיה גדולים וחזקים, בכמות וברוח. נדבר על ארץ ישראל כמקומם של כל היהודים. היהודים בתפוצות ירגישו שזה ביתם וזאת ע"י חקיקת חוקים ברוח זו, כגון - נתינת אזרחות לכל יהודי העולם, הענקת זכות הצבעה למבקרים הקבועים בארץ ולמחזיקים דירה בבעלותם בארץ וכן הלאה. גאוותם הלאומית של יהודי התפוצות תעלה, ההתבוללות תיבלם והדרך לעליה לארץ - קצרה.

ראש הממשלה ושריו ישקיעו את מירב האנרגיה בכיוון זה. ייסעו לחו"ל להיפגש עם יהודים, יעודדו השקעה בארץ, וישדרו שכל יהודי, בכל מקום, חשוב לנו. כדי להגביר את אחדות העם יש צורך בהפרטת כמה שיותר תחומים ממשלתיים כגון החינוך, התקשורת, תרבות וכו'. זה יגרום לאי תלות של חלקי העם זה בזה וימנע חיכוכים מיותרים.

גם חברי מרכז הליכוד עשויים לקלוט מסר זה ולרצות בו, אם נצליח להעביר להם שזה בעצם המסר הפנימי של הליכוד האמיתי. לא עוד היגררות אחרי השמאל אלא העלאת תוכנית לאומית אמיתית של הימין. גם בצד הפרקטי זה רעיון שעשוי להישמע, שהרי כל הממשלות נופלות בגלל העיסוק המתמיד בטרור - שלום, שלום - טרור, וזת ההזדמנות לשנות את סדר היום הציבורי.

זו אומנם תוכנית ארוכת טווח שצריכה עיבוד וליבון, אבל אם נתחיל בה כעת היא בעזרת השם תיושם במהרה.

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il