בית המדרש

  • משפחה חברה ומדינה
  • מאמרים נוספים
לחץ להקדשת שיעור זה

לימוד השיעור מוקדש לעילוי נשמת

ר' אברהם בן דוד

לאנשי יש"ע

undefined

הרה"ג זלמן ברוך מלמד שליט"א

כ"ז באלול ה'תשנ"ג
2 דק' קריאה
היום, דברי מכוונים אל תושבי יש"ע, המתנחלים החביבים. כעת, לאחר שהתגלו כוונותיה של ממשלת השמאל, אפשר להבין עד כמה היתה גדולה וחשובה תנועת ההתנחלות ביהודה, שומרון, חבל עזה והגולן. מפעל ההתנחלות הזה, הוא שמהווה בלם מרכזי לויתורים מוחלטים ומידיים, על חבלי מולדת אלו.

היה כדאי המאמץ שהושקע. היתה כדאית ההקרבה. לכל אדם, בכל יישוב, יש זכות כבירה במאבק על ארצנו כולה. כעת, נכונו לנו, לחלוצי ההתיישבות ביש"ע והגולן, ימים חשובים וכבירי מעש. נצטרך להתמודד עם קשיים, אולם אין ספק כי בעזרת ד' יכול נוכל להם. מתיישבי יש"ע, שאני קורא להם בשם החיבה - "מתנחלים", חדורים ברוח גדולה של אמונה, באהבה עזה לארץ-ישראל, בדבקות לכל רגב ורגב מריגבי אדמתה. חיים בהם הגעגועים הארוכים של כל הדורות שחלמו וציפו לשוב לארץ-ישראל, ארץ אבותינו, ארץ ד'. כל הר וכל גבעה בארץ-ישראל נושאים בקירבם עומק הסטורי רוחני. הארץ הזאת, אינה ארץ חומרית, היא ארץ רוחנית, ארץ הקודש. היא מקדשת את יושביה, מרוממת אותם ומטביעה בהם חותם רוחני-אצילי מיוחד.

במשך דורות רבים, הצטברו געגועים רבים של עם ישראל לארץ-ישראל. הם הלכו והתגברו, הלכו והתעצמו, עד שהגיעה השעה להגשים אותם, ועם ישראל החל חוזר לארצו. כעת, אנשי יש"ע הם אלו שנותנים את הביטוי החזק, של גודל האהבה של עם ישראל לארצו. הם יודעים שכל השאיפות הגדולות של עם ישראל, להיות אור לגויים, כולן יכולות להתגשם רק כשעם ישראל ישוב לארץ-ישראל. כל השאיפות לרומם את העולם כולו לאמונה בשם ד' הגדול אלקי ישראל, מוּתְנות בארץ-ישראל. רק כאן, בארץ ד', בארץ הנבואה, יוכל עם ישראל להתעלות לתפקידו הגדול, המיועד לו על-ידי הנביאים.

"אם יתן איש את כל הון ביתו באהבה בּוֹז יבוזו לו". אין מחיר בעולם, שבעבורו אפשר לוותר על אהבת ארץ ד', ארץ-ישראל, נחלת אבותינו. אנשים החדורים ברוח גדולה כזו, יש להם כח להתמודד עם קשיים. רוחם לא תישבר, הם יעמדו כחומה בצורה. כל הנסיונות לשברם, יתנפצו אל מול חומת הפלדה הרוחנית של המתנחלים. אשרי מי שנפל בחלקו להיות מתנחל בימים אלו. אנשי יש"ע יודעים, שהרוח היהודית האמיתית תנצח, "כי לא יטֹש ד' את עמו ונחלתו לא יעזֹב" (תהלים צד, יד). הארץ כולה, לכל גבולותיה התנ"כיים העתידיים, תשוב לעם ישראל, והם יודעים שהמאמצים שלהם, מקרבים את התגשמות ההבטחה האלקית.
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il