ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט
בית המדרש מדורים שיעורים נוספים

על מדורות, ציונות לימוד תורה ושירות בצה"ל. חלק ג'

הרב יוסף כרמלאיר תשע"ח
62
לחץ להקדשת שיעור זה
ניתן לאחד את השלהבות ואין סתירה בין לימוד תורה ושירות צבאי! כך סיכמנו בדברינו לפרשיות בהר ובחוקותי.
נמשיך לברר את הנושא ונעלה לדיון את השאלה: האם יש משמעות רוחנית ותורנית להקמתה של ישות מדינית עצמאית בארץ הקודש?
נחזור אל דברי מרן הראי"ה קוק בספרו "שבת הארץ" (מבוא פרק טו).וז"ל: "אבל כ"ז (שאלת הרדב"ז) מיוסד על הסברא, שאין שום מעלה אחת לארץ ישראל מלבד מה שעל ידה אפשר לקיים את מצות התלויות בה, והיא לפי זה רק כעין הכשר להמצות התלויות בארץ, לפיכך כשמפקיעים חובת המצות, אפילו ע"פ הכרח, שוב אין כאן מצות ישוב ארץ ישראל. ובאמת לא כן הדבר; וסברא זו אינה מיוסדת ע"פ עיקר יסודה של תורה, התלויה ביסוד קדושתה העליונה גם היא בארץ ישראל, ו"מלכה ושריה בגוים אין תורה" (איכה ב' ט) "וכיון שגלו ישראל ממקומם אין לך ביטול-תורה גדול מזה" (חגיגה ה.) כי ארץ ישראל דומה בזה לתלמוד תורה (מצווה שמעלתה כוללת גם את היכולת לקיים מצוות כהלכה כתוצאה של הלימוד והעיסוק בה)".
אפשר להבין כפשוטם את דברי הנביא: "מַלְכָּהּ וְשָׂרֶיהָ בַגּוֹיִם אֵין תּוֹרָה גַּם נְבִיאֶיהָ לֹא מָצְאוּ חָזוֹן מֵיְקֹוָק" (איכה ב' ט), ברגע שמלך ישראל ושריו יצאו לגלות, וממלכת יהודה איבדה את עצמאותה המדינית, כל מערכות החיים קרסו, הישיבות נסגרו והגולים היו עסוקים בהישרדות פיזית. לכן, לא יכלו להמשיך מבחינה מעשית ללמוד תורה ולהתעלות מבחינה רוחנית. כך גם הנביאים, כיוון שגלו מארצם והיו טרודים בהצלתם הגשמית, לא היו פנויים לקבל נבואה. על פי דברי הרב זצ"ל מדובר בבעיה רוחנית מהותית, שורשית, ביטול היישות המדינית ואיבוד העצמאות הוא בבחינת אֵין תּוֹרָה מפני ש"עיקר יסודה של תורה, (ה)תלויה ביסוד קדושתה העליונה גם היא בארץ ישראל".
ההשפעה הרוחנית היא דו כיוונית, על כן ניתן לקבוע בוודאות כי: "מַלְכָּהּ וְשָׂרֶיהָ [לא] בַגּוֹיִם [יש] תּוֹרָה". כשיש מלך=ממשלה ושרים (עיינו במשפט כהן לראי"ה קוק סימן קמד סעיף טו, עמוד שלז) במדינה יהודית עצמאית יש תורה! ממילא גם חזרת הנבואה תלויה בחידוש העצמאות המדינית שהרי "מַלְכָּהּ וְשָׂרֶיהָ בַגּוֹיִם ... גַּם נְבִיאֶיהָ לֹא מָצְאוּ חָזוֹן מֵיְקֹוָק".
זה גם עומק דברי חז"ל: "וכיון שגלו ישראל ממקומם אין לך ביטול-תורה גדול מזה" (חגיגה ה.).
שוב, אין כאן בעיה טכנית מציאותית, שהרי החיים בגלות קשים יותר ואינם מאפשרים למצוא את הזמן והכוחות הנדרשים ללימוד תורה. הרב זצ"ל חידש שעזיבת הארץ בגלל ביטול העצמאות המדינית היא היא ביטול תורה!!!
קיומו של צה"ל הוא המאפשר את העצמאות המדינית, השירות הצבאי גם הוא בבחינת: "מַלְכָּהּ וְשָׂרֶיהָ [לא] בַגּוֹיִם [יש] תּוֹרָה".

בשבעים השנים האחרונות אנו זוכים לראות בעינינו בשוב ד' ציון, בהקמת מדינת ישראל שהפכה למרכז התורני הגדול ביותר בעולם. המקום בו "יש תורה" שהיא גם המקום שבו הרמה הלימודית התורנית הגבוהה ביותר בעולם.
ערב חג השבועות - חג מתן תורה, נודה לקב"ה על "קיום התורה" הענק לו זכינו, ונתפלל שבית המדרש שלנו ב"ארץ חמדה" יהווה גורם עוד יותר משמעותי ב"יש תורה".
נתפלל גם על חידוש הנבואה במהרה בימנו. אמן!
עוד בנושא שיעורים נוספים

לא ניתן להעביר הודעה לרבנים באמצעות מערכת התגובות. לחץ כאן להעברת שאלתך לרב.

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il