ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

בעיות במציאת שידוך ;">

דף הבית בית מדרש משפחה חברה ומדינה הבית היהודי נישואין וזוגיות בחירת בן ובת זוג Bookmark and Share
גירסת הדפסה קרא ב - word
שלח לחבר

סיוון התשס"ו

בעיות במציאת שידוך


נערך על ידי הרב

מוקדש לעלוי נשמת
ציפורה בת דוד

שאלה:
שאלתי בעבר את הרב מדוע אינני מוצא שידוך, והשיב לי שאינני רוצה להתחתן. אולם לא ברור לי מה הכוונה, מה יכול לגרום לבחור כמוני לא לרצות להתחתן?

תשובה:
אכן, תופעה קיימת היא, שיש לבחור מעצור מפני נישואין. כמובן שלכל אחד יש סיבות פרטיות, אך בכלל, יש שתי סיבות מרכזיות לכך: האחת - החשש מפני עזיבת בית ההורים. עם יצירתם של האדם ואשתו, "זאת הפעם עצם מעצמי ובשר מבשרי". ממשיכה התורה וכותבת: "על כן יעזוב איש את אביו ואימו, ודבק באשתו" ללמדנו שהאפשרות לדבוק באשתו, באה לאדם רק לאחר עזיבת אביו ואימו. אנו מכירים מצב בו בחור מרגיש תלות בהוריו, לפעמים תלות באביו בגלל שתלטנות האב, או הרגשת קשר חזק לאם, מחויבות כלפיה וכדומה. אלה גורמים המונעים ועוצרים בעד הרצון לדבוק באישה. כדי להשתחרר מכבילה זו, צריך לייצב את האישיות, "על כן יעזוב איש ..", וללמוד לנטרל את מוקדי התלות בהורים.

סיבה שניה שכיחה היא הרתיעה מהקמת משפחה ומחיי הנישואין מתוך חשבון קר: מדוע עליי להכניס עצמי למערכת של מחויבויות כלכליות, משפחתיות, חינוכיות וכדומה? הן כיום אני בחור חופשי, ציפור דרור, הולך לאן שליבי חפץ, חוזר מתי שליבי חפץ. נישואין מגבילים את החופש, ובעיקר, יוצרים מחויבות חדשה שבינו לבינה. כל אלו יוצרים אף הם רתיעה דמיונית מלהיכנס לחיי נישואין. הכרת המעצור הנפשי והעלאתו לידי מודעות, היא שלב ראשון וחיוני בסילוקו. כוח האמונה, בראש ובראשונה באדם עצמו - להאמין שיש בי את הכוח לעמוד ברשות עצמי, ללא תלות באחרים; וכן שיש בי את היכולת להנהיג בית, אישה וילדים; וכמובן אמונה בקדוש ברוך הוא, הנותן ליעף כוח - הוא הפותח את השער להקים קשר של קיימא עם בת זוג ולבנות בית נאמן בישראל.
----------
מתוך העלון השבועי של תנועת קוממיות.חזרה למעלה

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il

בית המדרש החדש נמצא בתהליכי בנייה סופיים,
בוא ותתחדש אתנו בגירסת הנסיון!אל תציג לי הודעה זו שנית