בית המדרש

  • פרשת שבוע ותנ"ך
  • חיי שרה
לחץ להקדשת שיעור זה

לימוד השיעור מוקדש להצלחת

עם ישראל

חשיבותה של מערת המכפלה

"המהות של חברון היא התחזקות והתעוררות בכוח של נצח ישראל, כשהמרגלים המסו את לב דור המדבר מלבוא לרשת את הארץ אשר נתן להם ה', היה כלב, היהודי העז, מחזק את העם... ומשום כך נפלה חברון בחלקו"

undefined

הרה"ג דוב ליאור

כ חשוון תשס"ח
2 דק' קריאה
בפרשתנו מאריכה התורה בסיפור פרטי הפרטים של רכישת מערת המכפלה כמקום קבורה, וזאת מפני חשיבותה הגדולה, כפי שאומר המדרש - "כמה דיו נשפך, וכמה קולמוסין נשברים כדי לברר מקחו של צדיק".
חשיבותה של מערת המכפלה כנקודת מוקד בכל הקשר של עם ישראל לארץ ישראל, מתבלטת בפרשייה זו של רכישתה, גם בכך ששני ניסיונות היו לאברהם בקשר להבטחת ה' על ארץ ישראל, הניסיון הראשון לגבי כל הארץ והשני - לגבי מערת המכפלה: הראשון - בפרשת "לך לך"- שאברהם בא לארץ, וראה שבני חם כובשים מיד בני שם את ארץ ישראל, ובכל זאת האמין שהארץ תגיע בסופו של דבר לבניו. השני - בפרשתנו, בעת שאברהם צריך לקבור את אשתו, והנה הוא מגלה שלמרות שהארץ הובטחה לו, אין לו מקום לקוברה. כאן מתגלה אברהם אבינו בעוצמת אמונתו, שהארץ תהיה לבניו.
חשיבותה של מערת המכפלה בחברון אינה מצטמצמת רק בנוגע לקבורת אבותינו ואימותינו הקדושים, אלא זהו מקום של כוחות רוחניים, ששימש בעבר ומשמש בהווה כמקום השראה לקישורינו לארץ ישראל, כפי שמרן הרב זצ"ל כותב "המהות של חברון היא התחזקות והתעוררות בכוח של נצח ישראל, כשהמרגלים המסו את לב דור המדבר מלבוא לרשת את הארץ אשר נתן להם ה', היה כלב, היהודי העז, מחזק את העם... ומשום כך נפלה חברון בחלקו" (מאמרי הראי"ה עמוד 461).
לצערנו, בתקופתנו ישנו רפיון אצל חלק מבני עמנו בקשר הנפשי לארץ, בעקבות חוסר חינוך לאהבת הארץ בפרט ולקודשי ישראל בכלל. אולם מאידך גיסא, ישנו ציבור די גדול ובייחוד הנוער היקר, שיוקדת בקרבו אהבת ארצנו הקדושה והוא קשור בנימי נפשו לאבותינו הקדושים השוכנים כבוד במערה. מהקשר הזה למערת המכפלה, שבא לידי ביטוי מיוחד בשבת זו - שבת חברון, אנו יונקים את העוז, הגבורה והחוסן נפשי לעמוד באתגרים הקשים בכל הקשור לגאולת ארצנו והרחבת ההתיישבות בה.
אנו סמוכים ובטוחים שלא ירחק היום ועם ישראל כולו יֵדע להעריך את גודל החשיבות של הקשר לעיר האבות, שממנו אנו שואבים כוח נפשי וכושר עמידה איתנה בפני אתגרי ימינו. חזק ונתחזק בעד עמינו וערי אלוקינו, והלוואי שנזכה בקרוב לראות בישועת ה' על עמו ונחלתו.


את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il