בית המדרש

  • מדורים
  • הרה"ג זלמן מלמד
לחץ להקדשת שיעור זה

לימוד השיעור מוקדש לעילוי נשמת

אסתר בת שמחה

אהבה וגבורה

עלינו לפתח כוחות של אהבה וגבורה כאחד. להיות שותפים בנשיאה בעול הציבור בצבא ובשאר המשימות הציבוריות, ומאידך לא לזוז כמלא הנימה מקיום תורה ומצוות

undefined

הרה"ג זלמן ברוך מלמד שליט"א

י"ט כסלו תשס"ח
2 דק' קריאה
חכמינו ז"ל הכינו אותנו מראש לקראת ימי עקבתא דמשיחא. הם אמרו שהתקופה הזו, הדור שבן דוד בא בו, הוא דור מלא סתירות וניגודים, אור וחושך משמשים בו בערבוביה. והננו רואים זאת לנגד עינינו - מחד הננו רואים שהאור גובר והולך, אנשי התורה מתרבים בכמות ובאיכות, הצבור ששומר מצוות גדל במהירות, אך מאידך הציבור שרחוק מקיום תורה ומצוות מתרחק יותר. הפער בין שתי הקצוות גדל, המאבק מחריף, אור התורה גדל ולעומתו החושך נעשה עבה יותר ומגושם יותר. ההנהגה של המדינה נמצאת כיום בידי הרחוקים מתורה גם בממשלה גם בבית המשפט גם בצבא, במשטרה ובשב"כ, ועל הכול בתקשורת שעושה הכול כדי לעצור את תהליך ההתחזקות של ציבור שומרי התורה. היא בעיקר נאבקת מול הציבור הדתי הנאמן לארץ ישראל. אך כל המאמצים לעצור את תהליך הגידול וההתעצמות של הציבור הדתי לא יצליחו, וכאשר יענו אותו כן ירבה וכן יפרוץ. יש להניח שככל שהציבור הדתי יתחזק כן יתרבו הנסיונות להצר את צעדיו. אנו צריכים להתבונן כיצד להתמודד עם הקשיים ההווים והעתידים.
מצד אחד כולנו עם אחד ואין יכולת להיפרד זה מזה. מאידך אי אפשר לנו לוותר על קוצו של יוד בקיומה של התורה. ועל כן עלינו לפתח כוחות של אהבה וגבורה כאחד. להיות שותפים בנשיאה בעול הציבור בצבא ובשאר המשימות הציבוריות, ומאידך לא לזוז כמלא הנימה מקיום תורה ומצוות. המשרתים בצבא יתנו את מלא כוחם לשרת באופן היותר מסור, וגם לא יוותרו על כל הידור של מצוה, וזאת בין בכשרות בין בדיני שבת בין בצניעות בתערובות של בנים בנות. ובוודאי שלא יטלו חלק בשום משימה של פגיעה בשלמות שליטתנו על כל חלק בארץ ישראל. ואם תעמוד השאלה או לשמור על התורה או לשרת - ההחלטה ברורה שמירת התורה.
השבוע הייתי בניחום אבלים אצל משפחת זולדן היקרה שישבו על בנם עידו הי"ד שנרצח על ידי בני עוולה. עידו היה דוגמא לדרך שבה צריך ללכת. כל החברים בצבא, גם הרחוקים משמירת מצוות, אהבו אותו והעריכו אותו - ודווקא בשל עמידתו הנחרצת על קיום המצוות בשלמות. הוא ביקר אצל חברים בביתם אך התנה את ביקורו שהאוכל יהיה כשר למהדרין. והם כל כך רצו בביקורו שעשו כל מה שביקש. וכך היה בצבא - קצין דתי עם זקן ופאות ארוכות שומר על קלה כבחמורה וגם מצטיין כחייל. הוא סרב להשתתף באיזה דבר שיש בו חס וחלילה פגיעה כלשהי בשליטתנו על ארץ ישראל, והיה מראשי גרעין חומש "המתחדשת". אנשים כאלו צריכים אנו בתקופה זו. יהי זכרו ברוך.
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il