בית המדרש

  • מדורים
  • בימה תורנית
לחץ להקדשת שיעור זה

לימוד השיעור מוקדש לרפואת

רחל בת ארלט

כיצד ניתן לעודד את ה"שדכנות"?

רונית הזדרזה לסיים את סידור החדר. לפי חשבונה, אם תעבוד במלוא המרץ ובלי הפרעות, היא תספיק לסיים בזמן, כשלפתע צלצל הטלפון. על הקו הייתה דבורה חברתה, שהודיעה לה שאתמול היא נפרדה מהבחור, שרונית הציעה. "די", הרהרה רונית, "זה ניסיון השדכנות האחרון שלי. כמעט תמיד אני לא מצליחה, והנושא גוזל ממני זמן רב. אבל מצד שני, מה יהא על דבורה? אני חייבת למצוא דרך שתעודד אותי ואחרים לעסוק בתחום".

undefined

רבנים שונים

אב תשס"ז
3 דק' קריאה
רונית הזדרזה לסיים את סידור החדר. לפי חשבונה, אם תעבוד במלוא המרץ ובלי הפרעות, היא תספיק לסיים בזמן, כשלפתע צלצל הטלפון. על הקו הייתה דבורה חברתה, שהודיעה לה שאתמול היא נפרדה מהבחור, שרונית הציעה.
"די", הרהרה רונית, "זה ניסיון השדכנות האחרון שלי. כמעט תמיד אני לא מצליחה, והנושא גוזל ממני זמן רב. אבל מצד שני, מה יהא על דבורה? אני חייבת למצוא דרך שתעודד אותי ואחרים לעסוק בתחום".


פיתרון כלכלי
הרב יהושע שפירא שליט"א - ראש ישיבת ההסדר 'רמת גן'
הורים רבים חוסכים במשך שנים רבות כסף לחתונות בניהם ובנותיהם, והנה - הילדים מגיעים לפרקם, אבל אין הצעות והחתונה מתעכבת ומתעכבת... כיצד פותרים את הבעיה?
נושא הרווקות והשדכנות בציבורנו עולה בעת האחרונה שוב ושוב לסדר היום הציבורי, אך דומני שישנה נקודה חשובה שעדיין לא נתנו עליה מספיק את הדעת:
בימינו, הרווקים משקיעים זמן רב בחיפושים דקדקניים אחר בן/בת הזוג ה"מתאים לי בדיוק", חיפוש זה מלווה בבקורתיות מרובה, ובנוסף - קיימת אצל רבים בעיה חמורה של חוסר יכולת להכריע ולקפוץ למים, וכך מתרחבת והולכת תופעת הרווקות המבוגרת. תופעה זו יוצרת בעיית משנה חמורה - עומס בלתי אפשרי על השדכנים המתנדבים והמזדמנים שבינינו.
השדכן משקיע זמן בטלפונים רבים של בירורים ובמספר הצעות שלא יוצאות אל הפועל, אחר כך הוא משקיע זמן בסיוע ויעוץ למשודכים - איך להיפתח לבן/בת הזוג וכיצד להימנע מפגישות מיותרות ומבוזבזות, ואם נכפיל כל זאת במספר הניסיונות ובמספר הזוגות הרי נבין שהדבר מוביל לקריסת מערכות אצל השדכנים.
הפתרון לבעיה זו נעוץ בסדר עדיפויות שונה של ההורים במשפט בו פתחנו את דברינו. בדרך כלל אדם משקיע בחתונה כסף רב - עשרות אלפי שקלים, אולם כסף זה הוא משקיע רק בדברים הטפלים לעיקר, כגון: אולם, תזמורת וצלם. משום מה, ברור לו שלכל נותני השירותים הללו עליו לשלם, אך בשביל צ'ק לשדכנים אין לו כסף. מצב זה חייב להשתנות - עלינו להפנים שחשוב להפנות חלק מהכסף לתשלום עבור העיקר - מציאת בן/בת הזוג, ואז כל מפת ההצעות והשדכנות תשתנה.
אני חושב שתשלום גבוה לשדכנים הוא דבר חשוב, והוא גם מגיע להם בצדק. שמעתי בשם הרבי מלובביץ' שכסף שדכנות הוא הכסף הכי כשר! אנחנו אולי מתקשים להתרגל לכך, אך אין ספק ששינוי משמעותי באורח חיינו בנושא חשוב זה יקדם בצורה משמעותית את העניין. אני קורא להורים ולבני הזוג להודיע למשדכים, שהם מתכוונים לשלם סכום כסף גדול, כשהשידוך ייצא, בעז"ה, אל הפועל.

זוגות צעירים - לעבודה!
הרב חיים סולטן שליט"א - ראש אולפנת 'רעיה' - בית אל
הציבור שלנו איננו בשל לשדכנות מקצועית או לתקנת תשלום לכל שדכן, ולכן עלינו למצוא פתרונות חלופיים.
אחד המקורות העשירים ביותר להצעות שידוכים הוא ציבור הזוגות הצעירים. באופן טבעי יש לבעל הרבה חברים רווקים ולאישה הרבה חברות רווקות . פעמים רבות מעלים זוגות אלו בינם לבין עצמם רעיונות טובים, אך לרוב רעיונות אלו לא מגיעים אפילו לכדי הצעה או פגישה, ולא בגלל חוסר התאמה או סיבה מוצדקת אחרת, אלא עקב חוסר ידע, אחריות ואמון ביכולת להציע הצעות. לדעתי, כציבור עלינו לעורר בשלב ראשון את המודעות לאחריות בתחום השידוכים בקרב הזוגות הצעירים, אך לא פחות חשוב הוא לתת לזוגות אלו כלים נכונים בתחום. לא מדובר בהכשרה מקצועית, אינני בטוח שגם קיימת הכשרה כזאת באופן אמיתי, אלא בכמה עצות טובות מאנשים שהתנסו בתחום. בדרך זאת נגביר את ביטחונם של המציעים ושל שאר הזוגות הצעירים. רווח נוסף יצמח מסדנאות אלו - פעמים רבות, החבר הטוב שרק עתה נישא או הכלה הטרייה הופכים בעל כרחם ליועצים בתחום השידוכים לחבריהם, וכך נסייע להם בתפקיד החשוב הזה.
ב"ה, בכל הישיבות הקדושות שלנו ישנם עשרות זוגות של אברכים. ראוי שבכל ישיבה יזהו את הזוגות שמוכשרים בתחום, ויקיימו ימי עיון בהם תינתן להם הדרכה ראשונית על ידי רבנים ואנשי מקצוע. באותם ימים ידונו בכל הסוגיות הקשורות בנושא כמו: איך מתאימים, מה מקומה של אינטואיציה, כמה צריך לברר, איך מלווים אחר כך את הזוג בתקופת ההכרות ועוד. חשוב מאוד שתרכז את העניין דמות רבנית מתוך בית המדרש, שתהווה מקור סמכות לאותם אברכים. כמובן שחשוב ליישם רעיון זה גם במסגרות לא ישיבתיות. בדרך זו ננצל את "כח האדם ומאגר המוחות" המתאים לפיתרון הבעיה, וכך נרוויח כולנו - הרווקים יינשאו וחבריהם הנשואים יזכו בגמילות חסדים שהשפעתה לדורות.
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il