ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

מוקפים מימות יהושע בן נון ;">

בית מדרש חגים וזמנים פורים וחודש אדר עניני החג Bookmark and Share This Shiur in English
גירסת הדפסה קרא ב - word
שלח לחבר

יב אדר ב תשס"ח

מוקפים מימות יהושע בן נון


נערך על ידי הרב

מוקדש לרפואת
יוסף בן גרציה

שבת זו היא גם פורים בירושלים, לפורים זה יש משמעות רעיונית מיוחדת. פורים של מוקפים קובע מימד מיוחד לא רק לעצמו אלא לחודש כולו.
מרן הרב זצ"ל כתב משפטים קצרים שמאירים את עומק משמעותו של כל אחד מחודשי השנה. על חודש אדר כתב: "המזכירין מוקפים מימות יהושע בן נון, לא יוכלו להישאר עבדי אחשורוש". כשאנו מתבוננים מעט בעומק המשמעות של משפט זה, אנו מגלים שיש בו הדרכה גדולה של אמונה וביטחון בהמשך קיומה של האומה, גם בזמנים קשים שבהם איננו רואים מבחינה חיצונית סימנים המעידים על חוזקה של האומה.
בזמן יהושע בן נון, הבעיה הייתה חולשתם של המרגלים שהתלוננו ואמרו: "אפס כי עז העם היושב בארץ, והערים בצורות גדולות מאוד". במשפטים אלו הם שללו את האפשרות והיכולת של עם ישראל לעמוד במערכה מול שבעה עמים היושבים בערי מבצר. באותם ימים, עמדו כלב בן יפונה ויהושע בן נון ורוממו את רוח העם באומרם: "עלה נעלה וירשנו אותה, כי יכול נוכל לה" - למרות שיש לאויבים ערי חומה וענקים, אם נתאמץ נוכל לעמוד במערכה ונצליח לגבור עליהם.
כאשר אנו שמחים בימי הפורים על הניסים שהיו לנו בעבר, "ומזכירים מוקפים מימות יהושע בן נון", אנו נזכרים ברוח הגדולה של יהושע וכלב, שעמדה מול כל הקשיים וגברה והכניעה את הערים הבצורות מוקפות החומה. בשמחה זו יש כוח עצום, שמפיח בנו רוח אמונה וגבורה.
כשם שבאותם ימים, המצב היה קשה מבחינה רציונאלית, ובכל זאת בני עמנו לא איבדו את התקווה והאמונה בהשגחת ה' על עמו, כך גם אנו אומרים לעצמנו בימים קשים אלה: שלא יטוש השם עמו ונחלתו לא יעזוב. עם ישראל הוא עם הנצח! הוא עבר מצבים קשים ביותר בעבר, והוא גם יעמוד בעזרת השם בניסיון הקשה שאנו נתונים בו כעת. העיקר שנשאב עוז ובטחון מימי הפורים לקראת האתגרים העתידיים.
ולוואי ונזכה בקרוב לראות בישועת השם על עמו ונחלתו, ועמנו כולו יתעורר לשוב למקור חייו האלוקיים, שרק בהם ימצא את האושר והשמחה, כפי שהיה בימי מרדכי ואסתר.
______________________________
מתוך העלון השבועי של תנועת קוממיות, www.komemiut.org
חזרה למעלה

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il