בית המדרש

  • מדורים
  • הרה"ג זלמן מלמד
לחץ להקדשת שיעור זה

לימוד השיעור מוקדש לעילוי נשמת

ר' אשר ז"ל בן שלום הי"ד

שלמות הצבא ושלמות הציונות הדתית

צבא צריך להיות בנוי על אמונת החיילים בצדקת הדרך, על מוטיבציה. כמובן צריכה להיות משמעת, אבל אסור לחייב חייל לפעול בניגוד לעיקרי אמונתו בטענה שהסירוב יפגע בצבא.

undefined

הרה"ג זלמן ברוך מלמד שליט"א

מרחשון תשס"ט
2 דק' קריאה
נפגשתי פעם אחת עם יאיר נווה בהיותו אלוף פיקוד המרכז, ולעומת אלופים אחרים שנפגשתי איתם, עם יאיר הייתה לי הרגשה שאנו מדברים באותה שפה. הפגישה הייתה לפני הגרוש מגוש קטיף, ואמרתי לו: עליך לסרב פקודה - הפקודה הזו מנוגדת לתורה, ואתה אדם שומר מצות צריך לסרב למלאותה. הפקודה היא גם לא מוסרית היא פוליטית, ועליך לסרב. שאלתי אותו אם תקבל פקודה לעשות מבצע צבאי שלדעתך ללא כל ספק המבצע ייכשל, הפקודה בטעות יסודה, והמבצע יפגע במדינה, האם תבצע את הפקודה אם לאו - הוא השיב אני אמלא את הפקודה. התפלאתי על דבריו ולא הסכמתי איתו.

יודע אני על אלוף שסרב פקודה בעת מלחמה, ואחרי שהתברר שהוא צדק בסירובו הוא לא נענש על כך, ובמעשה שלו הציל הרבה חיילים. אוי לצבא שהמשמעת העיוורת היא שמחזיקה את שלמותו. צבא צריך להיות בנוי על אמונת החיילים בצדקת הדרך, על מוטיבציה. כמובן צריכה להיות משמעת, אבל אסור לחייב חייל לפעול בניגוד לעיקרי אמונתו בטענה שהסירוב יפגע בצבא. ההפך הוא הנכון, אילו סרבו כל אלו שסברו שהחלטת הגירוש היא מרושעת ומנוגדת לתורה ולאמונתם, אפשר שהממשלה הייתה בוחנת מחדש את ההחלטה וחוזרת בה, והצבא היה ניצל מהפגיעה הקשה שנפגע בהשתתפותו בגירוש. היום צה"ל פגוע בשל הגירוש, לא בגלל שכמה בודדים סרבו, אלא בגלל שהחלק הבריא באומה, אלו המתנחלים ונאמני ארץ ישראל, אלו שהיום תופסים חלק חשוב בפיקוד הצעיר, אצלם משהו נפגע ביחסם לצבא. כל הפיקוד הבכיר של צה"ל אשר השתתף בהתלהבות בגרוש פגע בצה"ל אנושות, והתוצאה - הכישלון במלחמת לבנון.

הצבור הציוני דתי נפגע מאד על ידי הגירוש. אבל אין זה מפני שהוא לא קיבל את דין הממשלה. אלא מפני שהממשלה ברוב רשעותה פגעה בו. אבל - כל מאי דעביד רחמנא לטב עביד - מכל צרה צומחת ישועה. הצבור הדתי לאומי קבל שיעור חשוב: כעת הוא יודע מי הם אנשי השמאל, התקשורת והמשפט, וכעת הוא הולך ומשתחרר מההתבטלות כלפיהם, הוא נעשה יותר עצמאי, עומד על דעותיו ומוכן להקריב למענם. הוא בונה עוצמה רוחנית פנימית שמקודם לא הייתה לו. העמידה הנחרצת על אמונתנו לא תביא למלחמת אחים. השקפת האחדות של העם היא מושרשת עמוק עמוק בתוכנו. אנו לא נפגע בגוף ובנפש ח"ו. הרי מתוך אמונה פנימית באחדות העם נובעת גם האמונה בקדושת הארץ. אנו לא נוותר על אף אחד מהערכים שלנו, לא על שלמות העם, ולא על שלמות הארץ, ולא על שלמות התורה. רק השלמות של שלושת הערכים יביא לשלמות של כל אחד מאלו השלושה.

אותם בני נוער, יושבי המאחזים והגבעות, שכל כך מדברים בגנותם, הם אוהבי ישראל ונאמנים לאומה ולמדינה יותר מכול עיתונאי שמשמיץ אותם בביטויים הקשים. אמת לפעמים מצליחים להוציא אותם משלוותם, ובשעת כאב הם מדברים דברים קשים, אך זה נובע מעומק הכאב והצער על הרוע שגורמים להם שר הביטחון וחבורתו.
אסיים בנימה אישית - יש לי סימפטיה ליאיר נווה למרות שלא שמע לעצתי לסרב פקודה. עקבתי אחרי התנהגותו בתקופת הגירוש וראיתי שהוא עשה את כל המאמצים האפשריים כדי לצמצם את הפגיעה בתושבים וכדי למעט את העימות, ועל כן לא הסכמתי לצאת נגדו. ולא עוד אלא כמה פעמים דברתי בפני בני הישיבה בשבחו וציינתי את הצלחתו במיגור הטרור ובשמירה על הישובים, וזה כולל שמירה על המאחזים ועל אלו שגינו אותו, זה נעשה במסירות נפש ביום ובלילה, שבוע אחר שבוע, חודש אחר חודש...
ואני סבור שגם יגיע היום, שהוא יסכים איתי, שהיה צריך לסרב פקודה, לא רק בגלל המחיר האישי אלא בגלל הבריאות והחוסן של הצבא והעם כולו.
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il