בית המדרש

  • מדורים
  • בימה תורנית
קטגוריה משנית
  • משפחה חברה ומדינה
  • דמוקרטיה
לחץ להקדשת שיעור זה

לימוד השיעור מוקדש לעילוי נשמת

חנה בת חיים

undefined
5 דק' קריאה
עשרה ערכים יש ב'ערכי צה"ל', ובראשם הערך - 'דבקות במשימה'. ראשון הוא הערך, אולם כבר הסבירו רבבות קצינים לפיקודיהם במהלך סדרות חינוך ארוכות ומייגעות, שערך זה הוא אמנם ראשון אבל - 'ראשון בין שווים'. (מה הכוונה? האמת, לא הבנתי מעולם).
לאחרונה, יצאה מפלגת הבית היהודי באמירה: 'החינוך בראש', ואנו נאמני הארץ שואלים: מה הכוונה - להוסיף או להפחית? לקדם את החינוך או שמא לשמוט את הדגלים החשובים האחרים - תורה, עם וארץ? 'ראשון' או 'ראשון בין שווים', ובכלל - מהו סדר הערכים הראוי למפלגה דתית – לאומית?

הרב חיים ירוחם סמוטריץ' שליט"א - רב היישוב יתיר וראש הכולל בישיבת 'ניר'
ובלבד שיכוון ליבו לשמים
הערך היותר עליון, שהוא לב ליבה של משנת הציונות הדתית, וצריך להשפיע על כל מרכיב ממרכיביה הוא האמירה: כל אשר אנו פועלים ועושים הוא מן השמים, ממקור ה' אלוקי ישראל "סולם מוצב ארצה וראשו מגיע השמימה", זוהי משנת הציונות הדתית. הכיצד?
'הציונות'- עסוקה בהחזרת העם לציון ובניין החיים הלאומיים בארץ, בניין טוב ומועיל לכלל העם ולפרטיו. 'הדתית'- בונה את אותם הדברים, משום שזהו רצון ה' וברכתו לנו. כלומר עניינה המיוחד של 'הציונות הדתית' היא לבנות את העם והארץ בגאולתנו זו השלישית, מתוך שזהו דבר ה'.
רמוזים הדברים בפסוק בו פתחנו. ונשים לב ללשונו: "מוצב ארצה", כלומר, לא סולם מוצב בארץ, אלא "ארצה" - לארץ, (שהרי בלשון התורה, כשרוצים לציין מקום אליו הולכים, במקום לכתוב ל' בתחילת שם המקום כותבים ה' בסופו, כמו "מצרימה"). ומהיכן יוצא הסולם אל הארץ? הווי אומר - מן השמים!
הערך היותר עליון, שהוא לב ליבה של משנת הציונות הדתית, וצריך להשפיע על כל מרכיב ממרכיביה הוא האמירה: כל אשר אנו פועלים ועושים הוא מן השמים, ממקור ה' אלוקי ישראל, מן הכתוב בתורתו ובדברי נביאיו הקדושים, אנו מציבים את הסולם אל הארץ. ומכוח ציווי ה', שאת "הארץ נתן לבני אדם", אנו מצווים למלא את הארץ בכל הטוב המובטח לנו בכל פרשיות הברכה שבתורה, כדוגמת הנאמר אצל האבות: "ויזרע יצחק... ויברכהו ה'".
המפלגה הדתית לאומית צריכה לבוא באמונה אל הכל, וזה כולל הכל: תורה והתיישבות, חינוך ומשפט, צבא וביטחון, כלכלה ומדע, קליטת עלייה ופעולות רווחה, מדינאות ופוליטיקה, תרבות ואומנות, עבודת-עבדות הפוליטיקה ועוד. והאמונה היא - אמונה בריבונו של עולם מלך ישראל וגואלו, אמונה בתורתו ומצוותיו, ובהשגחתו עלינו לטובה ולברכה, אמונה בגדלות עם ישראל וייעודיו, ואמונה בקדושת הארץ הטובה וכל סגולותיה לבניין האומה עליה.
רבים ומגוונים הם הערכים המשתתפים בבניין האומה בארצה, רבות ומגוונות המשימות התובעות הגשמה, ואין כל עניין בדירוגן. כל שעלינו לומר הוא - רבים ומגוונים הכישרונות שריבונו של עולם שתל בעולמו, למען יגשימו את כל המשימות והערכים החשובים. יפעל כל אחד במלוא כישרונותיו להגשמת הערכים הבוערים בו ממקור חינוכו התורני, משאיבת מים בששון ממעייני הישועה, ובלבד שיכוון ליבו לאבינו שבשמים ולהופעת הישועה השלמה.

הרב ראובן הילר שליט"א - רב בהוד-השרון
לא עוד מפלגה מגזרית
בלי שנשקיע את כל ליבנו ונפשנו בהנחלת אמונה לעם ישראל עלול כל המפעל הציוני לקרוס, חס וחלילה. לפיכך, התפקיד המרכזי של המפלגה הדתית החדשה הוא להביא את האמונה באלוקים לרבבות אלפי ישראל
מאז קום המדינה התאפיינה הפוליטיקה הדתית והחרדית בעיסוק בנושאים מוגדרים ולא בתמונה הכוללת. אגודת ישראל ודגל התורה עסקו כל השנים בדאגה לאוכלוסיה המיוחדת שלהם, שלהם בלבד, ויחסם לנושאים לאומיים היה בעיקר מהזווית של - 'מה יצא לנו מזה'. ש"ס דיברה בעבר על נושא החינוך, והיום היא עונדת לראשה את כתר הדאגה למעוטי היכולת, וגם במפלגה זו כמעט תמיד נקבע דפוס ההצבעה בנושאים לאומיים לפי האינטרסים של צרכי המפלגה או מצביעיה. המפלגות הדתיות לאומיות הדגישו לעיתים את נושא החינוך, ולעיתים את נושא ההתיישבות בכל חלקיה של ארץ ישראל או את המאבק נגד עזיבה של חלקים מארץ ישראל.
המשותף לכול המפלגות, שאצל כולן לא הייתה מחשבה אופרטיבית בשאלה 'מה אנחנו עושים כדי להשיב את עם ישראל לאביהם שבשמים', או - 'איך אנחנו מקדמים את עם ישראל כולו לאהבת התורה ולאהבת ארץ ישראל כולה'. לכן, כל המפלגות הדתיות כולל המפלגות הדתיות -לאומיות נחשבות בעיני הציבור בכללותו כמפלגות סקטוריאליות, שדואגות לצרכיו של פלח האוכלוסייה שמצביע להן.
אך לא זו היא דרך הגאולה, כפי שמתווה לנו הנביא יחזקאל (פרק לו). הגאולה בשלביה הראשונים אכן עוסקת בתהליכים הגשמיים של שיבת ציון ובניית הארץ, אך כבר לפני 100 שנה הזהירנו הרב קוק (אורות עמוד רי"ט מהדורה חדשה) שהתיישבות, כלכלה ואפילו שיבת ציון לא יוכלו להתפתח בעם ישראל ללא אמונה עמוקה באלוקים, וכל הבניין הנפלא של שיבת ציון ייסדק אם יהיה מנותק מאלוקים.
כשאנו מביטים היום על כל אשר קורה בארצנו, הרי יחד עם כל עוצם התודה שעלינו להודות לבורא עולם שהביאנו עד הלום, איננו יכולים להתכחש לכך שאין כמעט פינה שסדקי המשבר לא ניכרים בה: ההתיישבות הפכה למילה מאוסה, חינוך לערכים - מאן דכר שמיה, 43% מבני הנוער רוצים לרדת מהארץ, שחיתות נוראה בצמרת השלטון ועוד ועוד. היום מוטלת עלינו המשימה הכבירה והחובה המוסרית להציל את בניין הגאולה. זאת נעשה על ידי המעבר לשלב הבא בגאולה, עליו ניבא הנביא יחזקאל, והוא - שלב האמונה. בלי שנשקיע את כל ליבנו ונפשנו בהנחלת אמונה לעם ישראל עלול כל המפעל הציוני לקרוס, חס וחלילה. לפיכך, התפקיד המרכזי של המפלגה הדתית החדשה הוא להביא את האמונה באלוקים לרבבות אלפי ישראל, "וְנָתַתִּי לָכֶם לֵב חָדָשׁ וְרוּחַ חֲדָשָׁה אֶתֵּן בְּקִרְבְּכֶם...וְאֶת רוּחִי אֶתֵּן בְּקִרְבְּכֶם וְעָשִׂיתִי אֵת אֲשֶׁר בְּחֻקַּי תֵּלֵכוּ וּמִשְׁפָּטַי תִּשְׁמְרוּ וַעֲשִׂיתֶם" (שם). הצלחה במטרה זו תרומם את העם ותביאנו לגאולה השלימה.

הרב הלל הורוביץ שליט"א - חברון
גבורה ומנהיגות
מפלגת "הבית היהודי" השואפת להנהגה ולהובלת המדינה, צריכה בראש ובראשונה ליצור אווירה של גבורה, עוצמה וגדלות, כדי למשוך ולהחזיר אליה קהלים רבים ומגוונים. וזו תיווצר רק אם נרים את דגלינו ומטרותינו לגובה בכל העוצמה, ולא נקרין בינוניות וחולשה
ראשית, בטרם נפרט את הדגלים והמטרות שעלינו להרים, עלינו לבחון - מהי הדרך בה המפלגה שתרים דגלים אלו תהפוך למפלגה שמנהיגה את העם, שהרי את מטרותינו נשיג בשלמות רק כשננהיג את העם.
בחינה מדוקדקת של המציאות תלמדנו את הכללים הבאים:
א. היכולת לזכות בהנהגה או לפחות להיות חלק מרכזי ממנה, מותנית בכמות הקהלים שהמפלגה מצליחה למשוך אליה.
ב. רוב האנשים אוהבים להיות חלק מדבר גדול. הם נמשכים לעוצמה, לגבורה ולחוזק. צורך זה מספקים לציבור דמויות ואישים המקרינים גבורה, עוצמה, מנהיגות וגדלות, לחילופין - אם אין דמויות כריזמטיות כאלה, ניתן למשוך את הציבור במסרים ודגלים המעוררים התלהבות של גבורה, גדלות ועוצמה. קשה מאוד למשוך קהל עם דמויות או מסרים בינוניים ונמוכים.
בציונות הדתית, לצערנו (ושלא באשמתנו), לא קל למצוא דמויות המקרינות מצד עצמן גבורה, חוזק ומנהיגות עם כישרון פוליטי, (מכיוון שהתקשורת הנשלטת לעת עתה בידי מיעוט שמאלני חילוני, לא תיבנה אף מנהיג דתי לאומי להנהגה הלאומית, כמו שבנתה את אולמרט, ליבני ועוד). לכן, מפלגת "הבית היהודי" השואפת להנהגה ולהובלת המדינה, צריכה בראש ובראשונה ליצור אווירה של גבורה, עוצמה וגדלות, כדי למשוך ולהחזיר לבית היהודי קהלים רבים ומגוונים. אווירת גבורה זו תיווצר רק אם נרים את דגלינו ומטרותינו לגובה בכל העוצמה, ולא נקרין בינוניות וחולשה. במסרים נמוכים ובאמירות פשרניות לא נצליח לגדול ולמשוך קהלים נוספים.
ומכאן לתוכן המטרות והדגלים: כציבור המרגיש אחריות ושותפות לכל מערכות החיים במדינה, יהיה זה לא טבעי ואף מגוחך אם לא נרים לגובה את שלושת הדגלים המרכזיים שרובנו עסוקים בהם שנים רבות: ארץ ישראל גדולה לעם גדול עם תורה גדולה. אנחנו כציבור פועלים במסירות מופלאה בבנין ושלמות הארץ בשילוב מסירותנו וגיוסנו לצה"ל, יחד עם מעורבות חינוכית חברתית משפיעה ומחנכת בקהלים וצבורים מגוונים בכל ערי ישראל, וכל זה יונק וחי מתורה גדולה - עולם הישיבות והצמחת תלמידי חכמים וגדולי ישראל, המניעים את כל התנועה הגדולה של הציונות הדתית בעמק, בהר, בצפון, בדרום וגם בתוך המדבר.
דגלים אלו צריכים להיות הלו"ז של מצע המפלגה וקמפיין הבחירות שלה, ועל היועצים ואנשי המקצוע להטמיע בחוכמה מסרים אלו בציבור רחב ומגוון.

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il